fbpx
Janusz Poniewierski marzec 2016

Wiara szukająca zrozumienia

Rzadko można usłyszeć w Polsce kaznodzieję łączącego w sobie głęboką wiarę z wszechstronną wiedzą, a przy tym zakorzenionego w świecie kultury (czyli np. znającego dobrą literaturę) i posługującego się piękną polszczyzną. Kimś takim jest niewątpliwie ks. Michał Heller, wybitny filozof i kosmolog, a przy tym duszpasterz odprawiający msze św. i głoszący kazania w tarnowskim kościele pw. św. Maksymiliana.

Artykuł z numeru

Dusza w lepszej formie

Dusza w lepszej formie

Dobrze się stało, że krakowskie Centrum Kopernika, wydające dotąd m.in. naukowy dorobek Michała Hellera, zdecydowało się zebrać i opublikować także jego kazania. I tak – po pierwszej książce (10.30 u Maksymiliana, Kraków 2014), która okazała się prawdziwym bestsellerem – do rąk czytelników trafił kolejny tomik, zatytułowany Zakład o życie wieczne. Dlaczego właśnie tak? Albowiem – powiada ks. Heller, odwołując się do myśli Pascala – w życiu chodzi o to, by je „mądrze i dobrze rozegrać. Rozegrać, bo ono jest jednak jakąś grą”.

Zakład… to doskonała lektura dla wierzących, którzy pragną pogłębiać i rozwijać swoje życie duchowe; lektura godna polecenia zwłaszcza w kontekście Wielkiego Postu − jako uzupełnienie corocznych rekolekcji. To również zachęta do myślenia dla wszystkich, którzy po tę książkę sięgną (choćby po to, żeby się o chrześcijaństwie i jego teologii czegoś mądrego dowiedzieć). To wreszcie niemalże obowiązkowa pozycja dla kaznodziejów. Nie należy jej jednak traktować jako „gotowca” dla własnych kazań; jest ona raczej rodzajem ćwiczenia pokazującego, jak o Ewangelii myśleć i mówić. Zakład… bowiem to zaproszenie do „kaznodziejstwa jako »sposobu życia«, w który wkomponowuje się lekturę, medytację, obserwowanie życia i uczestniczenie w nim”.

_

ks. Michał Heller

Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie

Copernicus Center Press, Kraków 2016, s. 256