Redakcja 2020

Lektury na czas niepokoju

Literatura daje nadzieję, skłania do refleksji, buduje mosty i odrywa swych czytelników od rzeczywistości. Dlatego jest nam szczególnie potrzebna w tym trudnym czasie niepokoju. Właśnie teraz mamy okazję zanurzyć się w literackie światy i zabrać w tę podróż naszych bliskich. Stąd pomysł na cykl „Lektury na czas niepokoju”. Znajdziecie tu literackie rekomendacje naszej redakcji oraz znanych pisarzy czy felietonistów. Co polecają? Jakie książki są ich „domową apteczką”?

  1. Co czytać z dziećmi?

Z myślą o Waszych niepokojach i wolnym czasie Waszych dzieci, przygotowaliśmy listę niezwykłych lektur, które dostarczają odrobiny uroku, fantazji, czułości i humoru.

 

 

2. Gdzie szukać nadziei? Rekomendacje redakcyjne

Przygotowaliśmy listę książek, które koją i przywracają wiarę w piękno świata. Chcemy dzielić się nadzieją, bo to ona jest najlepszą formą oporu przeciwko rozpadowi.

 

3. Jak pokonać strach według Dominiki Słowik?

„Zdradzę Państwu pewien sekret… Bardzo boję się latać samolotem. Mimo to wiele razy w życiu zdarzyło mi się podróżować samotnie i jednym z najlepszych sposobów na odwrócenie uwagi od wszelkich możliwych wizji powietrznych katastrof jest książka.”

 

4. Kwarantanna z dziećmi według Anny Dziewit-Meller

Prowokują do zadawania trudnych pytań, opowiadają o emocjach, przenoszą w czasy starożytności, a przede wszystkim pozwalają przetrwać podczas przymusowego zamknięcia w jednym miejscu – takie są „Lektury na czas niepokoju” dla najmłodszych wybrane przez Annę Dziewit-Meller.

 

5. Co uratuje świat według Filipa Springera?

Co wygrzebuje Filipa Springera z przygnębienia? Jak według niego uratować świat? I przez co spóźnił się na pociąg? Odpowiedzi znajdują się w jego „Lekturach na czas niepokoju”.

 

6. Gdzie schronienia szuka Andrzej Muszyński?

Autor dobrze przyjętego „Podkrzywdzia” i znakomitej powieści „Bez”, wskazuje swoje „Lektury na czas niepokoju”, pokazując, że duchowe schronienie można znaleźć tak w klasztorze trapistów, jak i w świecie fizyki teoretycznej.

7. Justyna Suchecka pokazuje, gdzie w literaturze dziecięcej znaleźć otuchę

„Dają nadzieję, przypominają, jak to jest spacerować beztrosko w słońcu i mieć plany oraz marzenia na przyszłość. Dodają odwagi i energii, każą się cieszyć z małych rzeczy. Ich lektura daje powody do radości. Takie są właśnie książki dla dzieci, które chciałabym Państwu polecić na ten trudny czas. A myślę, że sytuację mamy taką, iż po książki dla dzieci – dla dodania otuchy – powinni sięgać też dorośli”.

8. Marcin Wilk: Autorki idą z pomocą

„Emancypacja kobiet mocno przyspieszyła, gdy w czasie pierwszej wojny światowej zabrakło mężczyzn. To kobiety uratowały wtedy świat przed kompletnym chaosem. Obecnie znów czasy mamy marne, ale wydaje się, że i teraz z pomocą przyjdą kobiety”.

 

 9. Furtka do normalności Jakuba Kornhausera

„Niezależnie od tego, czy w czas morowy zalegliście pod pierzyną z kubkiem kakao, czy raczej szalejecie na rowerach w ucieczce przed wirusem, czy może wreszcie, jak gdyby nigdy nic, spędzacie całe dnie przy korporacyjnym biurku, miejcie pod ręką książkę. To pozwoli Wam na chwileczkę zapomnienia, błogości momencik, da ułamek choćby wolności albo i otworzy maleńką furtkę w stronę normalności.”

10. Olga Gitkiewicz: Lubię książki, które już czytałam

„Mam półkę z książkami, do których regularnie wracam – czasem jakieś pozycje do niej dokładam, inne po namyśle usuwam. To półka kryzysowa, przydaje się w chwilach gorszego nastroju albo gdy zima zbyt długo nie chce minąć. I teraz.”

11. Gdzie ukrywa się Julia Fiedorczuk?

Podróż do Zdroju? A może zanurzenie się głęboko w przestworza czasu wraz z Anną Inn? Julia Fiedorczuk, autorka znakomitej powieści Pod słońcem, zdradza, gdzie można ukryć się przed trudnym czasem.