fbpx
Lektury na czas niepokoju. Co czytać z dziećmi?

Lektury na czas niepokoju. Co czytać z dziećmi?

Odpowiedzialność, solidarność i odrobina spokoju – tego potrzebujemy dzisiaj najbardziej. Zresztą, nie tylko my. Nasze dzieci również. Z myślą o Waszych niepokojach i wolnym czasie Waszych dzieci, przygotowaliśmy listę niezwykłych lektur, które dostarczają odrobiny uroku, fantazji, czułości i humoru.

Najmłodsi:

Wiersze Doroty Gellner

Nic tak nie angażuje małego czytelnika jak pełne uroku i dowcipu wierszyki. Niekwestionowaną mistrzynią liryków jest Dorota Gellner. Lektura wierszy Czekoladki dla sąsiadki czy Roztrzepana sprzątaczka to doskonała zabawa zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców. Ostrzeżenie! Głośna lektura to prawdziwa gimnastyka dla języka. Ale wysiłek się opłaca, bo na czytelników czekają już zabawne historie, szaleni bohaterowie i gratka dla koneserów – mistrzowska forma wiersza.

m.in. seria w Wydawnictwie Wilga

Duszki, stworki i potworki - Dorota Gellner | okładka

Pomelo

Ramona Badescu, Benjamin Chaud

Nie ma chyba nikog,o kto nie pokochałby Pomela miłością wielką i – nie bójmy się tych słów – ponadpokoleniową i ponadczasową. Historie słonia ze zbyt długą trąbą to pełna humoru i czułości opowieść o lękach, przyjaźniach, ciekawości i zwariowanych krainach wyobraźni. Pomelo uczy nas kolorów, wraz z nami dorasta, pokazuje nam świat i rozbudza naszą fantazję. Książka od 3 do 103 lat… i jeszcze trochę!

Wydawnictwo Zakamarki

Pomelo śni - Ramona Badescu | okładka

6+

Mapy

Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Tym poleceniem nie odkrywamy Ameryki, ale… Wy możecie zrobić to ze swoimi dzieciakami! One nie dadzą się złapać na byle haczyk, prawda? Dlatego najlepiej sięgnąć po angażujące i edukacyjne propozycje książkowe. Mapy uwodzą wizualnie, ale są też pretekstem do niebanalnych rozmów o danym państwie i prześledzenia jego historii, atrakcyjnych zabytków architektonicznych, dań narodowych, aż po… przerażające robactwo. Gotowi do podróży palcem po mapie? No to w drogę!

Wydawnictwo Dwie Siostry

Mapy - | okładka

Horror

Magdalena Szeliga i Emilia Dziubak

Czy to możliwe, że codziennie przygotowując obiad zabijamy całe klany warzyw? Przewrotne historie o perypetiach zieleniny uczą dystansu, kształtują poczucie humoru, ale mówią także o rzeczach naprawdę ważkich – o empatii i uczuciach. Wielkim atutem tych opowieści są dopracowane w najmniejszym szczególe ilustracje Emilii Dziubak. Wydanie docenią nie tylko dzieci, ale również rodzice potrafiący dostrzec piękno, tkwiące w estetyce książki.

Chcesz przeczytać artykuł do końca?

Zaloguj się, jeden tekst w miesiącu dostępny bezpłatnie.

Zaloguj się