fbpx
fot. Marcin Denisiuk
Redakcja maj 2017

Jerzy Vetulani (1936–2017)

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Vetulaniego – wybitnego neurobiologa i biochemika.

Artykuł z numeru

W sieci uzależnień

W sieci uzależnień

Był osobą o bogatym życiorysie, w którym obok pracy naukowej mieściły się również występy w Piwnicy pod Baranami i kabarecie „Gadający Pies”, działalność w Solidarności oraz niezliczone spotkania popularyzujące wiedzę o mózgu.

Prof. Vetulani niejednokrotnie wypowiadał się dla naszego miesięcznika. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy okazję widywać się z nim regularnie, pracując nad cyklem jego rozmów z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, z których wyrosła książka Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu. Z tych spotkań zapamiętamy jego ogromną wiedzę (obejmującą nie tylko nauki przyrodnicze), wyjątkowe (często prowokacyjne) poczucie humoru i zwyczajną ludzką życzliwość (okazywaną niezależnie od wieku i statusu rozmówcy). Profesor do końca życia był aktywny – niełatwo było znaleźć termin w jego kalendarzu, zapełnionym wykładami, wywiadami i podróżami. Uwielbiał zwłaszcza Rzym, do którego jeździł niemal co roku od ponad 40 lat i o którego nieznanych zakątkach potrafił wspaniale opowiadać.

Był wielkim uczonym, który najlepiej się czuł, wchodząc w rolę błazna. Właśnie bycie błaznem – jak twierdził – pozwalało mu mówić to, co naprawdę myśli. Dziękujemy za tę lekcję i za wszystkie rozmowy, artykuły, książki.

 

 

W Wydawnictwie ZNAK ukazały się jego dwie książki:

„Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu” – zapis rozmów z ks. Grzegorzem Strzelczykiem

„Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko” – zapis rozmów z Marią Mazurek