fbpx
(fot. episkopat.pl)
Redakcja

Apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski ws. sytuacji uchodźców w Usnarzu Górnym

W związku z brakiem pomocy humanitarnej dla uchodźców zgromadzonych na granicy polsko-białoruskiej, wolontariusze przebywający w Usnarzu oraz niektóre środowiska katolickie, wystosowali wspólny apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jako redakcja miesięcznika „Znak” zdecydowaliśmy się go podpisać.

Od niemal miesiąca w Usnarzu Górnym przy granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa ponad trzydziestu uchodźców i uchodźczyń z Afganistanu. W prowizorycznym obozowisku nie mają zapewnionego dostępu do wody pitnej, pomocy humanitarnej i potrzebnych lekarstw. Z informacji podanych przez przebywającą na granicy Fundację Ocalenie, wynika, że uchodźcy chorują, lecz Straż Graniczna uniemożliwia udzielenia im pomocy lekarzy.

W związku z zaistniałą sytuacją wolontariusze przebywający na granicy oraz niektóre środowiska katolickie, wystosowali wspólny apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, odpowiadając na inny podobny dokument, który ogłosiła Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Czytaliśmy w nim m.in. takie słowa

„Humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję. Gościnność względem obcego jest jednym ze wyznaczników naszej wiary”. Pomimo apelu Rady KEP, sytuacja uchodźców nie ulega zmianie.

„Polskie władze, mimo wiążących traktatów, umów oraz konwencji międzynarodowych, nie zdecydowały się na żaden krok, by zapewnić uchodźcom pomoc humanitarną na terytorium Polski” – czytamy w apelu środowisk katolickich do Rady Stałej KEP. „Zdajemy sobie sprawę z podkreślanego przez władze kontekstu politycznego i prawdopodobieństwa celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, rozumiemy też potrzebę ochrony granic Polski oraz Unii Europejskiej” – kontynuują autorzy apelu, zaznaczając, że w przebywających w Usnarzu uchodźcach winniśmy widzieć przede wszystkim ludzi potrzebujących pomocy.

W orędziu Ojca Świętego na 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będziemy obchodzić 26 września 2021 r., papież Franciszek zwraca się z prośbą do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie, aby „budować coraz szersze my, coraz bardziej współodpowiedzialne, mocno przekonani, że każde dobro czynione światu jest czynione dla obecnych i przyszłych pokoleń. (…) Jest to zaangażowanie, które nie czyni rozróżnienia między ludnością rodzimą a cudzoziemcami, między mieszkańcami a gośćmi, ponieważ dotyczy wspólnego skarbu, z troski o który nikt nie powinien być wykluczony, podobnie jak z czerpania zeń korzyści”. Wsłuchując się w te słowa, autorzy apelu do Rady Stałej KEP kierują konkretne postulaty do polskich biskupów.

„Prosimy o wezwanie rządu polskiego do zapewnienia uchodźcom pomocy humanitarnej i schronienia w zgodzie z prawem międzynarodowym. Prosimy o fizyczną obecność Księży Biskupów w Usnarzu Górnym, aktywne przyczynienie się do ratowania życia i godności człowieka przetrzymywanych na granicy uchodźców i zapewnienie wsparcia duchowego obecnym tam wolontariuszom” – piszą autorzy apelu do Rady Stałej KEP.

Chcesz przeczytać artykuł do końca?

Zaloguj się, jeden tekst w miesiącu dostępny bezpłatnie.

Zaloguj się