fbpx
Zbigniew Rokita
(fot. Rafał Komorowski, CC BY-SA 4.0)
Redakcja

Zbigniew Rokita w finale Nike 2021

Ogromnie cieszymy się, że Zbigniew Rokita, autor i współpracownik miesięcznika, znalazł się w ścisłej czołówce tegorocznej nagrody Nike.

Czytaj także

Zbigniew Rokita

List od norweskiego króla

Już 3 października poznamy zdobywcę nagrody. W finałowej siódemce znalazły się cztery reportaże, jedna powieść, jeden tom poetycki i jedna biografia. Wśród nominowanych autorów jest Zbigniew Rokita, którego do finału wprowadziła książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, wydana przez wydawnictwo Czarne. O książce pisaliśmy tutaj.

„Spacerowałem po Gliwicach, po których jak zombie snuli się śląscy powstańcy, niemieccy cesarze, komunistyczni sekretarze i piastowscy książęta, każdy z nich miał rację i każdy się mylił, a mi zlewali się w jeden dziejowy bulgot. Gdy uważniej zacząłem się przyglądać temu, co mi opowiadali, większość okazywała się bujdą”.

Tymi słowami rozpoczyna się „List od norweskiego króla”, literacki esej poświęcony koleinom i wykrotom złożonej śląskiej pamięci, będący kolejną po „Kajś” osobistą podróżą po Górnym Śląsku. Publikujemy go w najnowszym numerze „Znaku”. Zbyszek włożył również znaczący wkład kreatywny w prace nad ostatnim „Znakiem”, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Zbigniew Rokita wcześniej na łamach „Znaku” opublikował wywiady z Wojciechem Jagielskim („Przyzwoitość wymaga obecności”) i Radosławem Rybkowskim („Ameryka oszalała?”), jak również teksty o Armenii („Przeszłości nie można przewidzieć”) i Gruzji („Jerzowo znów na zakręcie”). W „Znaku” możecie też przeczytać liczne książkowe recenzje autorstwa nominata.

Wszystkie teksty Zbigniewa Rokity opublikowane w miesięczniku „Znak” przeczytasz tutaj.

Gratulujemy Zbyszkowi i trzymamy kciuki na ostatniej prostej!