Redakcja 2019

TOP 20 najczęściej czytanych tekstów w 2019 r.

Dyskusje o Kościele i wkurzeniu na niego, Houellebecq, Trump i Jordan B. Peterson, mikrowyprawy i neuroróżnorodność… Przypominamy teksty z mijającego roku, które cieszyły się największą popularnością na naszej stronie internetowej.

  1. Wkurzam się razem z wami, ks. Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z redakcją „Znaku” (wrzesień 2019 r.) 

„Jestem za tym, żeby głośno wyrażać niezadowolenie. Jeśli jakiś biskup ośmieli się powiedzieć coś krytycznego o Radiu Maryja, to będzie miał od razu tonę listów z pretensjami i urywające się telefony. A w innych przypadkach takich protestów nie ma”.

2. Sprzężenie zwrotne, Bogdan i Natalia de Barbaro w rozmowie z Elżbietą Kot (kwiecień 2019 r.)

„Poza opisem i oceną jest jeszcze spojrzenie sięgające głębiej i dostrzegające miłość. Gdyby ludzie zobaczyli i poczuli całą miłość, którą dostali, lepiej lub gorzej okazaną, to świat byłby lepszym miejscem”.

3. Nie wyrażamy solidarności z krakowskim metropolitą, Dominika Kozłowska (październik 2019 r.) 

„Nie wyrażamy solidarności z krakowskim metropolitą. Nie wyrażamy solidarności z żadnym z biskupów ani z żadnym z katolików duchownych czy świeckich, gdy posługują się mową nienawiści, pogłębiają podziały, wykluczają i ranią ludzi, gdy przyczyniają się do powiększenia cierpienia i dramatów w rodzinach”.

4. Siedzę na kupie gruzów, Magdalena Smoczyńska w rozmowie z Mateuszem Burzykiem (grudzień 2019 r.)

„Gdy zdarzało mi się być na mszy, to podczas Credo milkłam, gdy inni mówili: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Nie mogłam tak powiedzieć”.

5. Jordan B. Peterson, czyli jak zarobić na kontrrewolucji, Michał Zabdyr-Jamróz (luty 2019 r.)

„Peterson dość cynicznie znalazł sobie lukratywną niszę biznesową jako jeden ze współczesnych sofistów czy zideologizowanych trenerów rozwoju osobistego. Grzechem pierworodnym zdobytej przez niego sławy jest jednak nierzetelność”.

6. Zachód jest w stanie zapaści, Michel Houellebecq (maj 2019 r.) 

„Faktem jest, że więcej dowiemy się o Francji z 1830 r., czytając powieści Balzaka niż 10 prac historycznych, choćby były poważne, kompetentne i dobrze udokumentowane. I jeśli za 100 lat ktoś napisze: „Pisarstwo Houellebecqa jest ważnym świadectwem schyłku, jaki przeżywał Zachód końca XX i początku XXI w.”, będzie to komplement, który z góry przyjmuję”.

7. Mikrowyprawy jako sposób na życie, Jakub Kornhauser (wakacje 2019 r.)

„Nawet najbardziej niepozorne miejsce skrywa w sobie coś niepowtarzalnego. Mamieni ofertami all inclusive lub wizją dziewiczych ekspedycji na krańcach świata, rzadko o tym pamiętamy. A przecież wyprawa do Soboniowic, Toń czy Przylasku Wyciąskiego oferuje tyle samo – no, powiedzmy sobie szczerze: znacznie więcej – atrakcji”.

8. Neuroróżnorodni. Jak zmieniało się myślenie o autyzmie, Ewa Furgał (marzec 2019 r.)

„Aż do ubiegłego roku panowała również niemal powszechna zgoda co do wizerunku Hansa Aspergera jako lekarza z premedytacją uwypuklającego niezwykłe umiejętności swoich „małych profesorów”, aby uchronić ich przed Akcją T4 – nazistowskim programem eksterminacji osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie. Prawda okazała się brutalna: Asperger wysyłał niepełnosprawne intelektualnie dzieci do kliniki Am Spiegelgrund, gdzie były mordowane”.

9. W tylnych ławach, Natalia de Barbaro (grudzień 2019 r.) 

„Wyobraźcie sobie restaurację, w której panuje zasada, że szefem kuchni nie może zostać kobieta. Firmę, w której kobieta nie może wejść do zarządu. Szkołę, w której nie może być dyrektorem. Nie jadłabym w tej knajpie, nie pracowałabym w takiej firmie, nie posłałabym dziecka do takiej szkoły. A jednak przez dziesiątki lat chodziłam do kościoła, który zabrania kobietom pełnienia funkcji kapłana”.

10. Czy umyliście już okna dla Jezusa?, Piotr Oczko (grudzień 2019 r.)

„Opozycja pomiędzy brudem a czystością była w Holandii porównywalna do różnicy między potępieniem i zbawieniem, złem i dobrem, występkiem i cnotą. Stanowiła ważny element narodowej tożsamości i dumy z bycia Holendrem”.

 

Kolejne miejsca:

11. Bezdomność, Janusz Poniewierski (październik 2019 r.)

12. Sens tradycji, Leszek Kołakowski (wakacje 2019 r.)

13. Zrozumieć Trumpa, George Lakoff (maj 2019 r.)

14. Polscy księża wyklęci, Mateusz Burzyk (luty 2019 r.)

15. Dziennik Kairosu, Filip Springer (wrzesień 2019 r.)

16. Nikt mnie z Kościoła nie wygoni, Szymon Hołownia w rozmowie z Michałem Jędrzejkiem i Elżbietą Kot (grudzień 2019 r.)

17. Mózg kobiecy, mózg męski, Zbigniew Sołtys (marzec 2019 r.)

18. Opcja Benedykta, Rod Dreher w rozmowie z Mateuszem Burzykiem i Michałem Jędrzejkiem (kwiecień 2019 r.)

19. III RP. Trwała prowizorka, Antoni Dudek w rozmowie z Andrzejem Brzezieckim (czerwiec 2019 r.)

20. Doskonałość dzięki innym, Marek Krajewski w rozmowie z Arturem Madalińskim (styczeń 2019 r.)