fbpx
fot. archiwum własne autora
Filip Springer

Lektury na czas niepokoju. Co uratuje świat według Filipa Springera?

Co wygrzebuje Filipa Springera z przygnębienia? Jak według niego uratować świat? I przez co spóźnił się na pociąg? Odpowiedzi znajdują się w jego „Lekturach na czas niepokoju”.

Nadzieja w mroku

Rebecca Solnit

W czerwcu 2019 r. kończyłem pracę nad cyklem reportaży o katastrofie klimatycznej w Polsce i ta książka pozwoliła mi się całkiem zgrabnie wygrzebać z przygnębienia, w jakie na skutek tej pracy popadłem. Solnit opowiada o ruchach obywatelskich, wskazując, że wiele z nich znajdowało się w sytuacji o wiele bardziej beznadziejnej niż ta, w której my znajdujemy się dziś. Bo my mamy wszelkie narzędzia i technologie, by stawić czoła wyzwaniom przyszłości. Wystarczy się zorganizować i po nie sięgnąć. Solnit wypowiada też brutalną prawdę – wszystko, co możemy zrobić, to zaangażować się w ratowanie świata bez żadnej obietnicy, że nam się to powiedzie. Alternatywą dla tej postawy jest marazm.

Wydawnictwo Karakter

Nadzieja w mroku - Rebecca Solnit | okładka

Terremoto

Jarosław Mikołajewski

Wydała tę książkę moja żona, a napisał ją przyjaciel, ale to tutaj naprawdę nie ma znaczenia. Na festiwalu MiedziankaFest Jarosław Mikołajewski zapytał kiedyś jedną z zaproszonych autorek, czy wyobraża sobie pisanie poezji bez rezygnowania z pisania reportażu. Bo przecież pisząc to drugie, można też uprawiać to pierwsze. Czego ta niewielka, ale wspaniała książeczka jest najlepszym dowodem. Terremoto to książka o tym jak zachować człowieczeństwo w czasach katastrofy. Zostawia czytelnika z wiarą w drugiego człowieka. Czy potrzebujemy dziś czegoś bardziej niż takiej literatury?

Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Terremoto - Jarosław Mikołajewski | okładka

Akan

Paweł Goźliński

Jakaż to jest wspaniała powieść! Jeśli potrzebują Państwo książki, która całkowicie człowieka pochłania i przenosi do innego miejsca i czasu to napisana przez Pawła Goźlińskiego historia Akana – Bronisława Piłsudskiego, brata marszałka – jest właśnie taką książką. Jak dorosnę, chcę umieć panować nad opowieścią tak, jak Goźliński. A do tego Akan wystarcza na długo – liczy sobie bowiem ponad 660 nierozdmuchanych stron.

Wydawnictwo Agora

Akan Powieść o Bronisławie Piłsudskim - Paweł Goźliński | okładka

Chcesz przeczytać artykuł do końca?

Zaloguj się, jeden tekst w miesiącu dostępny bezpłatnie.

Zaloguj się