fbpx
Mateusz Burzyk luty 2020

Teologia żywa

Nie ma drugiego autora, który jednocześnie tak przystępnie i kompetentnie pisałby dziś w Polsce o teologii, jak Józef Majewski.

Artykuł z numeru

My, rodzice osób LGBT+

My, rodzice osób LGBT+

Klarowność wywodu, prostota języka i łatwość w uchwyceniu sedna danego zagadnienia są w jego przypadku imponujące. Doskonale popularyzuje i systematyzuje wiedzę teologiczną. Potwierdza to książka Wiara w trudnych czasach. Punktem wyjścia składających się na ten tom tekstów (publikowanych wcześniej np. w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi” czy „Znaku”) są zawsze konkretne kwestie, często jakaś kontrowersja lub spór odnośnie do rozumienia zagadnień wiary – aktualne miejsca zapalne w teologii. Potem następuje pogłębione studium problemu. W tekstach Majewskiego znajdziemy więc zarówno wyczulenie na to, co świeże – co dzieje się tu i teraz – jak i poważne wsłuchanie się w chrześcijańską tradycję. Przy czym niejednokrotnie można się zaskoczyć – autor chadza pod prąd tradycyjnych wyobrażeń: Maryja okazuje się osobą przeżywającą trudności w wierze, a dogmatyczne rozstrzygnięcia niczym innym jak efektem głosowania.

Wiara w trudnych czasach to jak na zbiór artykułów publikacja wyjątkowo spójna – miałem podczas lektury wrażenie, jakby Majewski pisał poszczególne teksty, gdy miał już w głowie plan całej książki. I choć niektóre z nich znałem wcześniej, to w książce odkrywałem je na nowo – zdaję sobie sprawę, że może to brzmieć jak banał. Między poszczególnymi rozdziałami tworzą się tu bowiem korespondencje, a gdzieniegdzie także minibloki tematyczne. Mam nadzieję, że z nowych tekstów Majewskiego powstaną kolejne książki.

_

Józef Majewski

Wiara w trudnych czasach

Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2019, s. 224