fbpx
Ilona Klimek-Gabryś lipiec-sierpień 2023

Duchy przeszłości

Powieść Štiftera rozgrywa się w Czeskich Budziejowicach w trzech różnych płaszczyznach czasowych. Dzięki opowieści dotyczącej lat 30. XX w. poznajemy losy otwierającego zakład pogrzebowy rodzeństwa Jenovefy i Františka, których matka, Františka Pumprlová, z rozpaczy utopiła się w studni

Artykuł z numeru

Wyobraź sobie

Wyobraź sobie

Czytaj także

Ilona Klimek-Gabryś

Odnaleźć rękę do roślin

Dorota Brauntsch

Krajobraz i słowo

Janusz Poniewierski

Siłaczki, siłacze

Mateusz Burzyk

Polski podbój Niemiec

Wątek osadzony w latach 50. dotyczy przygód dwóch nastoletnich przyjaciół Karlosa i Adolfa, którym – o czym wiedzą tylko oni – towarzyszy trzeci kolega: duch Josef. Natomiast historia rozgrywająca się w roku 2017 przybliża Dominika, tytułowego kolekcjonera śniegu, który od dziecka co roku zamraża w lodówce małego bałwana upamiętniającego kolejną zimę.

Dominik ma 22 lata, nie zna przeszłości swego kraju, nie wie nawet, czym była Czechosłowacja, a wszystko, co działo się wcześniej, zlewa mu się w bezbarwną masę. Okazuje się jednak, że historia sama sobie o nim przypomina, gdy nagle co noc przy jego łóżku zaczyna przesiadywać duch, a w zakamarkach strychu odnajduje pamiętnik Františki Pumprlovej. Stopniowo powieściowe nitki zaczynają się zazębiać, odsłaniając kluczowe dla opowieści wydarzenie dotyczące obozu w Czeskich Budziejowicach, którego chciała uniknąć Anežka, matka Josefa, więc wybrała dla siebie i syna śmierć w Wełtawie.

Kolekcjoner śniegu mówi o historii, tożsamości narodowej, trudnościach związanych z asymilacją, przekształcaniu przestrzeni miejskiej, relacjach rodzinnych, toksycznej męskości. Wątki realistyczne przenikają się ze spirytystycznym, który nadaje powieści aury tajemniczości i buduje jej klimat, zostawiając czytelniczkę z myślą, że nasze losy są mocno splecione z historiami przodków, a nic w życiu nie dzieje się przypadkiem.

Czytaj także

Krajobraz i słowo

Jan Štifter

tłum. Anna Radwan-Żbikowska

Kolekcjoner śniegu

Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wrocław 2023, s. 264