fbpx
fot. Wydawnictwo Marginesy
fot. Wydawnictwo Marginesy
Diana Dąbrowska Luty 2024

Sztuka na pograniczu dziedzin

Tkanina, czyli coś więcej niż włókna i sploty. To jedna z bliższych nam rzeczy w świecie materii. Czy jesteśmy w stanie dostrzec w niej sztukę, która może stanąć w jednym rzędzie z malarstwem i rzeźbą?

Artykuł z numeru

W kulturze ciągłej terapii

Czytaj także

fot. Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Karol Kleczka

Klikanie ku śmierci

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny wkład w rozwój tkaniny artystycznej mieli polscy artyści i artystki? Jaką popularnością cieszyła się tzw. Polska Szkoła Tkaniny po gigantycznych sukcesach na I Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 r.?

Jak stwierdza autorka publikacji: „Może to nawet lepiej, że tkanina wymyka się definicjom i że nigdy do końca jej nie oswoimy, to czyni ją bowiem jeszcze bardziej intrygującą”. Katarzyna Jasiołek przygląda się tej gęstej materii z wnikliwością i pasją, a efekt jej wieloletniej pracy zaskakuje rozmachem i różnorodnością. Tkanina. Sztuka i rzemiosło to fascynująca podróż przez epoki, trendy, wzory i systemy myślenia, a także prezentacja osobowości artystycznych, takich jak Magdalena Abakanowicz, Jolanta Owidzka, Ada Kierzkowska i Wojciech Sadley, które naznaczyły wrażliwością i kreatywnością historię polskiej tkaniny artystycznej i przemysłowej. Opowieść o tym, jak z czasem zmieniał się stosunek do tej „sztuki na pograniczu wszystkich innych dziedzin”; począwszy od przełomowej działalności – słynących z kilimów i żakardów – twórców Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład” w dwudziestoleciu międzywojennym aż do zjawisk współczesności, w których wyraźnie odbija się moda na powojenny design, w tym „renesans tkaniny” i wzornictwa. Opowieść pełna magii i poezji, użyteczności i szaleństwa, doskonale oddająca swoją formą charakter opisywanego przedmiotu.


Katarzyna Jasiołek Tkanina. Sztuka i rzemiosło Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2023, s. 392