fbpx
Diana Dąbrowska

Lęk przed życiem

Co w dobie wielkich filozoficzno-korporacyjnych dysput o work-life balance oznacza prawidłowe zaangażowanie się człowieka w świat pracy?

Diana Dąbrowska

Post scriptum do życia

Gdybyście do wieczności mogli zabrać tylko jedno wspomnienie z całego życia, co by to było?

Diana Dąbrowska

Horror ciał

„Diabły” (1971) uchodzą do dziś za jeden z najbardziej obrazoburczych filmów w historii kina. Ken Russell wita nas w świecie, w którym cierpienie i przyjemność zadawane są z tą samą pasją i siłą.

Diana Dąbrowska

Pan i sługa

Służący Josepha Loseya tojedna z najmroczniejszych analiz uwikłań i ukrytych pragnień odległych od siebie klas społecznych, które bardziej niż na porozumienie się stawiają na wzajemną manipulację

Diana Dąbrowska

Mózg to największy cud wszechświata

Moje pierwsze spotkanie z szalonymi surrealistycznymi wizjami Michela Gondry’ego nastąpiło za sprawą Jak we śnie. Niczym nieskrępowana wyobraźnia francuskiego artysty całkowicie porwała moje zmysły, tworząc w głowie kolaż przypominający dzieła Picassa

Diana Dąbrowska

Osobliwy sojusz

„Nić widmo” Paula Thomasa Andersona kipi erotyzmem i dwuznacznością, choć rzadko kiedy bohaterowie rozpinają guziki swoich wielce szykownych kreacji i strojów.

Diana Dąbrowska

Architektura uczuć

W kinie Antonioniego panuje dziwny rodzaj symbiozy między budynkami a postaciami. Milczących, niekiedy apatycznych, a niekiedy ekstatycznych bohaterów zdaje się opisywać przede wszystkim to, co widzimy na zewnątrz.

Diana Dąbrowska

Przebudzenie ze snu

Choć filmowe „Las Vegas Parano” powstało pod koniec lat 90., fabularnie przenosimy się do roku 1971 i czasów rozkwitu psychodelików.

Diana Dąbrowska

Koniec gry to początek gry

„Biegnij, Lola, biegnij” (1998) to do dziś jeden z kultowych filmów niemieckiego kina. Tom Tykwer manipuluje czasem, bawi się konwencjami, tworzy symulację świata, w którym wszystko jest możliwe. Nawet zmartwychwstanie.

Diana Dąbrowska

Nić Arianny

„Pokój syna” (2001) to intymny portret rodziny mierzącej się z dramatem śmierci nastoletniego dziecka, za który Nanni Moretti otrzymał – jak na razie ostatnią dla włoskiej kinematografii – Złotą Palmę w Cannes

Diana Dąbrowska

Geometria przyszłości

Trudno o lepszego obserwatora fantazji i absurdów II poł. XX w. niż wiecznie roztrzepany, wdzięczny pan Hulot.

Diana Dąbrowska

Przyjemność i inne wiersze

Paterson (Adam Driver) mieszka w Paterson, New Jersey. Mężczyzna jest na co dzień kierowcą autobusu, a jego największa pasja to literatura, zwłaszcza poezja.

Diana Dąbrowska

Męczennik codzienności

Jak pisał Umberto Eco: „Dla Pasoliniego walka była powołaniem”. Włoski reżyser nieustannie punktował hipokryzję i obojętność społeczeństwa spektaklu i konsumpcji. W krytyce pomagała mu oryginalna lektura Pisma Świętego.

Diana Dąbrowska

Niech żyje nowe ciało?

Jedna z postaci w kultowym Wideodromie (1983) Davida Cronenberga mówi: „Żyjemy w czasach nadmiernej stymulacji. Stymulujemy się samą stymulacją, zapychamy się nią wręcz”

Diana Dąbrowska

Narodziny Wenus

Nowy Jork, 15 września 1954 r. Na Lexington Avenue 586 niekończący się tłum gapiów wyczekuje późną porą blondynki, którą świat zdążył już ochrzcić mianem seksbomby dekady.

Diana Dąbrowska

Rower, czyli życie

Zawarta w tytule filmu „Złodzieje rowerów” liczba mnoga antycypuje okrutną prawdę o rzeczywistości, w której łatwo samemu stać się przestępcą. Ale nawet gdy bohaterowie przekraczają tę granicę, De Sica pokazuje ich z wrażliwością i empatią.

Diana Dąbrowska

Namiętność na uwięzi

„Spragnieni miłości” (In the Mood for Love, 2000), subtelna, koronkowa wręcz opowieść o dwójce „niedoszłych kochanków”, których połączyło pewne przykre zrządzenie losu, rozkochała w sobie kinomanów i kinomanki z całego świata. I często właśnie za sprawą tego tytułu rozpoczęli oni na dłużej swoją przygodę z kinem azjatyckim.

Diana Dąbrowska

Romeo i Julia z Ukrainy

„Cienie zapomnianych przodków” (Тіні забутих предків, 1964) to nie tylko przełomowy tytuł w filmografii Sergieja Paradżanowa, ale być może też najbardziej znany i ceniony na świecie film ukraiński.

Diana Dąbrowska

Kwaśny smak kontestacji

Mechaniczną pomarańczę Stanleya Kubricka charakteryzuje pewna dwubiegunowość znaczeń i kategorii. Adaptacja awangardowej powieści Anthony’ego Burgessa doskonale wpisała się w klimat kontestacji, którym spowita była Europa po wydarzeniach 1968 r.

Diana Dąbrowska

Własny język

Chytilová w Stokrotkach rozsadza patriarchalne formy opisu świata, na ich zgliszczach budując narrację, w której bohaterki funkcjonują bez poczucia winy, wstydu czy strachu.

Diana Dąbrowska

W poczekalni dziejów

Czy bohaterowi „Po tamtej stronie” będzie dane napisanie własnej historii „po swojemu”, czy będzie wciąż uzależniony od społeczeństwa, którego ksenofobia wygasa jedynie wtedy, kiedy ktoś inny ma za niego wynieść śmieci?

Diana Dąbrowska

Filmoznawczyni, edukatorka filmowa, organizatorka przeglądów i festiwali filmowych. Dwukrotnie nominowana do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa. Laureatka Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Specjalistka od włoskiego kina, prowadzi w sieci „Accademię Włoskiego Kina”, w której przygląda się online – bardziej lub mniej znanym – filmom z Półwyspu Apenińskiego.