fbpx
Urszula Pieczek styczeń 2021

Biografia Perły

Książka Holly George-Warren to, po pierwsze, biografia Janis Joplin, którą nie bez przesady nazywa się najbardziej charyzmatyczną wokalistką XX w. Po drugie – rzetelne kompendium wiedzy o amerykańskiej scenie muzycznej od lat 30. do 70. Po trzecie, i być może najważniejsze, lektura o życiu w bluesie (blues to nie tylko gatunek muzyczny, ale określenie chandry i melancholii).

Artykuł z numeru

Którędy do snu?

Kariera Joplin nie trwała długo, jednak cztery lata wystarczyły, by jej przepełniony bólem mezzosopran stał się jednym z najważniejszych głosów świata. Joplin od wczesnej młodości wychodziła poza schemat życia w konserwatywnym Teksasie. Jako jedyna uczennica w szkole sprzeciwiała się segregacji rasowej, wolała nosić koszule i spodnie niż sukienki (wyzywano ją przez to od „kochanek czarnuchów”). Joplin okazała się świadomą i poszukującą artystką, dla której wolność twórcza jest najcenniejsza. Im większych rumieńców nabierała jej kariera, tym bardziej dotkliwy okazywał się „kozmiczny dół” (Kozmic Blues – określenia tego używała w piosenkach i listach, by opowiedzieć o dojmujących bólu i pustce). Jej życie opierało się na rozdźwięku między rosnącą popularnością a samotnością, pochłaniającą energię karierą a chęcią stabilizacji.

Kiedy Joplin uzyskała status supergwiazdy, bliscy na jej prośbę mówili do niej „Perła”. Choć zarówno życie gwiazd, jak i pereł trwa dłużej niż 27 lat, które przeżyła uzależniona od alkoholu i heroiny artystka, to szlachetny przydomek doskonale ją określa. Gwiazdy błyszczą, dlatego się je podziwia, perły należy pielęgnować, by utrzymać ich piękno. A troski, opieki i miłości brakowało Janis najbardziej.

Holly George-Warren

Janis. Życie i muzyka

tłum. Andrzej Wojtasik, Wydawnictwo Czarne,

Wołowiec 2020, s. 480