fbpx
fot. Kuba Ociepa
Julia Fiedorczuk

Lektury na czas niepokoju. Gdzie ukrywa się Julia Fiedorczuk?

Podróż do Zdroju? A może zanurzenie się głęboko w przestworza czasu wraz z Anną Inn? Julia Fiedorczuk, autorka znakomitej powieści Pod słońcem, zdradza, gdzie można ukryć się przed trudnym czasem.

Słodycz jabłek, słodycz fig

Jane Hirshfield, tłum. Mieczysław Godyń, Magda Heydel, Agata Hołobut, Czesław Miłosz, Adam Szostkiewicz

Wiersze, w których słychać ciszę, spokój i akceptację dla świata takiego, jakim jest. Nic w nim nie jest trwałe, wszystko się zmienia – to trudna i niechciana prawda, ale przecież właśnie dzięki nietrwałości istnieje nadzieja na zmianę. Skoro wszystko przemija, to i ten nasz trudny czas przeminie. Tymczasem jednak musimy żyć jak najlepiej – tu i teraz.

Wydawnictwo Znak

Słodycz jabłek, słodycz fig. Wiersze wybrane - Jane Hirshfield | okładka

Anna In w grobowcach świata

Olga Tokarczuk

Znakomity sposób na to, żeby pobyć w teraźniejszości, jednocześnie nurkując głęboko w przestworza czasu. Mądra, wielopoziomowa, wciągająca baśń, prastara i nowoczesna. Opowieść o Annie In, Inannie, o zwykłej kobiecie, która jednocześnie jest boginią. O nierozerwalnym związku między życiem i śmiercią.

Wydawnictwo Literackie

Anna In w grobowcach świata - Olga Tokarczuk | okładka

Zdrój

Barbara Klicka

Znakomicie napisana opowieść o pobycie w sanatorium, które okazuje się być miejscem nie tyle fizycznym, co psychologicznym albo duchowym. Powieściowy świat łączy w sobie realizm i fantastyczną grozę. Bohaterką jest kobiece ciało – swojskie i obce, erotyczne i kruche, uwięzione w języku i konwencji, tęskniące do wolności, za którą wszyscy teraz tęsknimy. Na szczęście podróż do Zdroju nawet w tych osobliwych warunkach jest możliwa!

Wydawnictwo W.A.B.

Zdrój - Barbara Klicka | okładka