Tom Kobiety w Polsce. 1945–1989 otwiera artykuł Fidelis wprowadzający i wyjaśniający specyfikę genderowego myślenia o historii. To ważny tekst, o teoretycznym charakterze, porządkujący istotne kwestie związane przede wszystkim z używaniem w badaniach historycznych kategorii „płci”. Jak działa ta teoria? Można przekonać się już w kolejnym rozdziale, w którym Perkowski pisze o kobietach w polityce, akcentując przede wszystkim kwestię równouprawnienia. Ciekawie, swoją drogą, z tej perspektywy rysuje się np. wątek udziału kobiet w Solidarności.
Autorki i autor kolejnych rozdziałów skupili się na kontekstach społecznych, kulturowych, antropologicznych. Fidelis pisze o pracy zawodowej, a Stańczak-Wiślicz i Perkowski sporo należnego miejsca poświęcają kobietom w gospodarstwie domowym.
Bardzo ciekawe są rozważania Stańczak-Wiślicz o dziewczętach. To okazja, by z nowej perspektywy spojrzeć na kulturę młodzieżową, awans edukacyjny czy będące znakiem przemian powojennych wydłużenie czasu wolnego, co wiązało się również – i co ukazuje autorka – z globalnymi przemianami modernizacyjnymi.