fbpx
fot. Marcin Wilk
Marcin Wilk luty 2018

W księgarni: Księgarnia Literacka w Sandomierzu

W Sandomierzu książki grzeją się na słońcu. Usadowiły się na stoliku i ruszyć się nie chcą. Kuszą na dodatek tabliczkami: „Książka na książkę!” oraz „Najlepsze tytuły zostały na półkach Księgarni”.

Artykuł z numeru

Ćwiczenia z uważności

Ćwiczenia z uważności

Nie ma wyjścia. Trzeba zajrzeć do środka. W Księgarni Literackiej w Sandomierzu obok nowości z zakresu historii, literatury pięknej czy kultury Sandomierza kilka półek zajmują starsze wydawnictwa. Można nabyć tu także notes B5 gładki z gumką, kredki świecowe czy czterokolorowy długopis. Bo ta księgarnia ma też dział papierniczy, zawsze mój ulubiony.

Osobny regał przeznaczony jest na tajemnicze teksty, spotykane już dzisiaj tylko na zapleczach specjalistycznych bibliotek. Na przykład reprinty Józefa Szujskiego czy Aleksandra Świętochowskiego. Firmowane są one przez zaprzyjaźnione z księgarnią Wydawnictwo Armoryka.

Wszystkiego dogląda Tomasz Chmielarz, który zaledwie kilka lat temu przyjechał do Sandomierza. Zakochał się w mieście, a że kochał już książki, postanowił połączyć dwie miłości w jedną. Największą.

Jestem pewien, że legendarne właścicielki – córki miejscowego lekarza, niejakiego Leona Chodakowskiego, które w tym miejscu pod koniec XIX w. rozkręcały księgarski biznes – nie tylko nigdy mu tego nie zapomną, ale i wspierają go mocno duchowymi siłami.

Adres:

Księgarnia Literacka w Sandomierzu

gen. Michała Sokolnickiego 2, 27-600 Sandomierz

 

 

 

 

 

Partnerem cyklu jest blog Wyliczanka