fbpx
fot. Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
Aleksandra Byrska maj 2022

Szerokie spektrum żałoby

„Fragmenty dyskursu żałobnego” są wyrazistym świadectwem złożoności doświadczenia utraty i jego wagi w życiu każdego człowieka.

Artykuł z numeru

Tu mówi Ukraina

Czytaj także

Aleksandra Byrska

Piękno ludzkiej mowy

Fragmenty dyskursu żałobnego to antologia artykułów, które łączy wspólny temat, a jego interpretacje są różnorodne i komplementarne w ukazywaniu złożoności omawianego procesu, a także jego reprezentacji w literaturze współczesnej.

Jak zauważają redaktorzy we wstępie do zbioru, żałoba jest zjawiskiem stopniowo zanikającym we współczesnym życiu, a społeczeństwo robi wszystko, aby nawet samą śmierć jak najskuteczniej wyprzeć z przestrzeni publicznej. Tym istotniejsze stają się więc narracje, które na przekór panującym tendencjom nazywają i analizują te skomplikowane przeżycia. W ten sposób uczą czytelnika empatii, a czasem również towarzyszą mu w oswajaniu doświadczanego bólu utraty.

Omawiane w książce żałobne utwory literackie są zróżnicowane. Znajdziemy wśród nich teksty zarówno Marka Bieńczyka, Urszuli Kozioł i Marcina Świetlickiego, jak również Sylwii Chutnik, Anny Augustyniak i Aleksandry Zielińskiej, a także twórców literatury zagranicznej (jak Nick Cave, Joan Didion, Michael Ende). Analizowane są też ukazujące utratę komiks i film.

Fragmenty dyskursu żałobnego są wyrazistym świadectwem złożoności doświadczenia utraty i jego wagi w życiu każdego człowieka. Udowadniają, że warto wciąż ten temat podejmować i przeciwdziałać jego zanikowi w przestrzeni publicznej, ponieważ jest istotną częścią tożsamości każdego z nas. Dialog na temat cierpienia i śmiertelności stanowi też nieodzowny składnik dyskusji społecznej. Bez niego zatracamy refleksję nad tym, co nas kształtuje z nieubłaganą koniecznością.


red. Maciej Ganczar, Monika Ładoń, Grzegorz Olszański Fragmenty dyskursu żałobnego Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2022, s. 276