fbpx
(fot. Marek Piwnicki / Unsplash)
(fot. Marek Piwnicki / Unsplash)
Michał Przeperski październik 2022

Czuły reportażysta

Bieszczady – czy to po tej, czy po tamtej stronie granicy – to miejsce głęboko naznaczone historią XX w. To poletko brutalnych eksperymentów dwóch koszmarnych totalitaryzmów.

Artykuł z numeru

Co nam dają algorytmy?

Co nam dają algorytmy?

Czytaj także

Sheryl WuDunn (fot. Marty555, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons)

Krzysztof Wołodźko

Słabsi płacą najwięcej

Krzysztof Potaczała od lat konsekwentnie popularyzuje w naszym kraju Bieszczady. Współczesność tej malowniczej krainy, jej dzieje w okresie PRL-u (i ZSRR), w czasie II wojny światowej czy przed nią – o wszystkim tym pisze z wielkim wyczuciem, ba!, z ogromną czułością. Obdarza nią także bohaterów swojego najnowszego reportażu.

Tak blisko, tak daleko to 16 opowieści, migawek, które pozwalają nie tylko poznać historię, ale zbliżyć się do jej zrozumienia, a przy tym wprost poczuć ją na własnej skórze. Ukraińcy, Polacy, Żydzi – są ludźmi z krwi i kości, choć przecież nad wszystkim unosi się subtelny klimat schulzowskich sklepów cynamonowych, pełen niewyrażonej niesamowitości. Umiejętność połączenia tego, co bardzo rzeczywiste – dosadne, brutalne, kiedy indziej rutynowe – z tym, co niezwykłe, liryczne, to znak firmowy autora.

Jednocześnie tych, którzy sięgnęli już po inne utwory Potaczały, czeka pewnie niewiele zaskoczeń. Bieszczady – czy to po tej, czy po tamtej stronie granicy – to miejsce głęboko naznaczone historią XX w. To poletko brutalnych eksperymentów dwóch koszmarnych totalitaryzmów. Kraina zapomnienia i stereotypów, przemytników i pograniczników, chociaż dziś ci ostatni już nie są tak brutalni, jak w czasach sowieckich.

Znajdziemy w tej książce czule odmalowane przemijanie. Tym, co nie pozwala postawić w tej opowieści kropki nad i, jest inwazja rosyjska na niepodległą Ukrainę. Czy niebywała solidarność Polaków z Ukraińcami zetrze z mapy granicę dzielącą Bieszczady? O tym zapewne przeczytamy już niebawem.


Krzysztof Potaczała Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2022, s. 424