fbpx
Edyta Zielińska-Dao Quy

Siła bezsilnych

Elmet było ostatnim niepodległym królestwem celtyckim na Wyspach Brytyjskich.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Kłopot z powszechnym zbawieniem

O ile punkt wyjścia rozważań autora bez wątpienia prowokuje do przemyśleń, o tyle sam esej Leociaka rozczarowuje. Jego refleksje układają się w niezbyt logiczny i poszarpany wywód.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Musimy porozmawiać o zaświatach

Niewielkie formalnie opowiadania nie przynoszą żadnych odpowiedzi, stawiają jednak kolejne pytania, rozszerzając zarazem wyobraźnię – a czyż właśnie nie to jest istotą literatury?

Edyta Zielińska-Dao Quy

Mapa kobiecej bezdomności

Co przychodzi na myśl, kiedy słyszy się hasło „osoba w kryzysie bezdomności”? Przypuszczam, że jest to obraz mężczyzny posuniętego w latach, który przepił całe życie, by zwieńczyć je na bruku.

z Grzegorzem Leszczyńskim rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy

Klucz do kanonu

Dobra literatura dziecięca to taka, w jakiej odnajduje się też dorosły niezatracający dziecka w sobie.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Przywrócona męskość

Nie ufam klasycznemu feminizmowi z kilku powodów. Między innymi dlatego, że często pomija w postulatach mężczyzn, którym także szkodzi patriarchat.

z Olgą Drendą rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy

Kruche, ale niezniszczalne

Mamy dziś do czynienia z masową produkcją przedmiotów, które nie są w stanie wygenerować sentymentu – za większością z nich nikt nie będzie tęsknił.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Wiem, kim jest Elena Ferrante

Wszystkie próby odkrycia, kto kryje się za pseudonimem autorki Genialnej przyjaciółki, rodzą pytania: co decyduje o czyjejś prawdziwej tożsamości i kto ma prawo ją określać?

Edyta Zielińska-Dao Quy

Kacze opowieści

Mistrz zen, jego uczeń i kaczka zostają uwięzieni w butelce. Lekcja mistrza brzmi: „To nie moja kaczka, to nie moja butelka, to nie mój problem”.

z Alicją Długołęcką rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy

Jesteśmy obecnością ucieleśnioną

Uniwersalną receptą jest zmysłowe doświadczanie świata – nawet bez kontekstu seksualnego. Tam jest początek drogi do przyjemności.

Edyta Zielińska-Dao Quy

One

Choć Gitkiewicz starannie rekonstruuje biografie swoich bohaterek, to „Krahelska, Krahelskie” jest przede wszystkim eksperymentem, któremu poddawana jest nasza narodowa pamięć.

z Łukaszem Jachem rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy

Zrozumieć humor

Znalezienie kompleksowej metody badania humoru, która w pełni odda jego istotę, jest po prostu niemożliwe. Choćby ze względu na to, jak wiele różnych funkcji pełni humor w naszym życiu.

z Anną Cwojdzińską rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy

Przekroczyć to, co znane

Pamiętam, że jako dziecko bałam się burzy. Podczas jednej z nich mój tata zaprowadził mnie do okna i powiedział, że to, co teraz się dzieje, to jest niezwykła rzecz – koncert nieba – a my mamy wielki przywilej go podziwiać. Wydaje mi się, że tak właśnie można nauczyć się zachwytu.

z Moniką Baryłą-Matejczuk rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy, Ewelina Kaczmarczyk

Z szacunku dla siebie

Jeśli potraktujemy emocje jako informacje na temat tego, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz nas, wtedy one same podpowiadają nam, jak o siebie zadbać, co wybierać i na co zwracać uwagę.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Smętki z pogranicza

Wędrówka, jaką odbywamy wraz z Tomaszem Grzywaczewskim, może wydawać się wyjątkowa. Podążamy bowiem śladem rubieży II Rzeczypospolitej, wymazanych granic. No właśnie – czyżby wymazanych?

z Magdaleną Budziszewską rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy

Mówcie prawdę

Częścią dobrej komunikacji jest nauczenie dzieci zachwytu. Nie wystarczy wygłaszać im pogadanek o miłości do przyrody. Trzeba jeszcze zarazić je elementarną wrażliwością i przyjemnością płynącą z kontaktu z naturą.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Literatura to kwestia przetrwania

Obudzę się na Shibui to historia o potędze pasji, śledztwo i romans w klimacie young adult. Ale przede wszystkim jest to opowieść o szukaniu siły w literaturze.

Edyta Zielińska-Dao Quy

„Błogosławieni ci, którzy opłakują”

Sigrid Nunez na patronkę swojej powieści o miłości wybiera Simone Weil. Jej słowa: „Pełnia miłości bliźniego to po prostu być zdolnym go zapytać: »Jaka jest twoja udręka«?”, czyni mottem, a zarazem motywem przewodnim przepełnionej czułością historii o empatii i nadziei.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Kto się boi LGBT+?

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę Karta Rodziny ma chronić nas przed „ideologią LGBT”. Pytanie tylko, kto i dlaczego się jej tak naprawdę boi?

z Justyną Suchecką rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy, Ewelina Kaczmarczyk

Młodzi ratują świat

Problemem jest forma dyskusji o polskiej edukacji. Rozmawiamy tylko z osobami, które myślą tak samo jak my. Skupiamy się też zbyt często na błędach nauczycieli i dramatycznych, tabloidowych historiach. Śmieję się, że moja książka jest rozgrzeszeniem, bo na co dzień wytykam błędy polskiemu szkolnictwu. W Young power daję zaś pozytywne przykłady.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Jak walczyć z wirusem paniki?

Wygląda na to, że dzisiaj stajemy w obliczu nie jednej, a dwóch epidemii. Pierwsza jest już wszystkim całkiem nieźle znana. Drugiej wciąż jeszcze nie rozpoznajemy do końca. A szkoda – bo epidemia paniki, wywoływana przez fake newsy i informacje podkręcające spiralę histerii i wzajemnych uprzedzeń, może okazać się dla nas równie groźna.

Edyta Zielińska-Dao Quy

Wydawczyni wyborczej.pl, redaktorka „Pisma. Magazynu Opinii”, współpracowniczka „Znaku”