fbpx
Spis treści 824

Spis treści 824

Maciej Miłkowski

Kwestionariusz Stacji Literatura. Maciej Miłkowski

Lubię wracać do rzeczy, które kiedyś czytałem, bo to jest też po części powrót do samego siebie sprzed iluś tam lat.

Maciej Miłkowski

Dwadzieścia tysięcy

Nie byłam już wtedy znowu taka młoda. To się tak mówi. To ma znaczyć, że człowiek nie powinien się okazać aż tak głupi, jak się okazał. Tyle tylko że w historiach tego typu kołem zamachowym wcale nie jest głupota. To nie o głupotę tutaj chodzi.

Karolina Broda

Postapokaliptyczny świat troski

Czym jest ściana? To również pytanie, na które nie dostaniemy w czasie lektury odpowiedzi. I dobrze, bo to nie one są siłą tej książki.

Ilona Klimek-Gabryś

Czy ciało chroni?

Uznana reporterka 14 lat po wydaniu powieści Toksymia powraca do fikcjonalnego nurtu swojej twórczości. I robi to w znakomitym stylu.

Karol Kleczka

Proste historie?

Czytelnik Keegan zostaje przeprowadzony z pozornie codziennych sytuacji w przestrzeń wyjątkową, pełną cudów, ale i dramatyzmu.

Diana Dąbrowska

Szalone perypetie zmąconego rozumu

Autor zadziornie rozkłada na czynniki pierwsze konwencje powieści kryminalnej, będącej tak naprawdę metaforą procesu poznania, pochwałą racjonalności.

Paulina Jóźwik

Życie rozkładu

„Grzybnia” to opowieść o tym, że nie potrafimy się porozumieć, nawet – a może przede wszystkim – w sytuacjach granicznych, takich jak śmierć bliskiej osoby.

Michał Jędrzejek

Literówki mają znaczenie

Na okładce 24 logotypy – znane z domowych półek, osadzone w pamięci, ale niekoniecznie łączone z nazwą konkretnego wydawnictwa.

Tadeusz Sławek

Dionizyjskie lekcje

Książki Normana O. Browna otworzyły przede mną ścieżki i pytania, którymi podążam i z którymi mierzę się do dzisiaj. To drogi nie zawsze popularne, czasem okrężne, ale ich stawką jest niezależność myślenia.

Wojciech Bonowicz

Moi, mistrzowie: Karina Caban

Jak dalece możemy, powinniśmy wpuścić do naszego świata innych, opowiedzieć im o naszych traumach i o tym, jak próbujemy sobie z nimi poradzić? Czy wiersz potraktowany jako świadectwo może się dziś obronić?

Diana Dąbrowska

Tajemnice prawdziwych mężczyzn

W „Psich pazurach” Campion wchodzi do świata westernu, czyli gatunku, który przez długie dekady realizowali na całym świecie niemalże wyłącznie mężczyźni.

Agnieszka Piskozub-Piwosz

Wciąż katolicka, ale inaczej

W Irlandii czymś normalnym był wpływ biskupów na każdy aspekt życia: od ingerowania w zapisy konstytucji po zakaz sprzedaży tamponów. Po latach nic z tego nie zostało. Czy Kościół w Polsce czeka podobny los?

Ewelina Kaczmarczyk

Przyjaźń ponad granicami

O kryzysie humanitarnym na pograniczu polsko-białoruskim opowiadają aktywistki, dziennikarze, media, politycy oraz organizacje pozarządowe. A co do powiedzenia ma o nim literatura?

Agnieszka Budnik

Ślady na piasku

Nieprawomyślnym kronikarzom i pisarkom sprzeciwiającym się uproszczonym narracjom należą się opieka i ochrona. „I jest rzeczą słuszną, by taką ochronę inicjowali inni pisarze i pisarki” – kwitowała Toni Morrison, pierwsza czarna laureatka literackiej Nagrody Nobla. Słowa te uderzają z podwójną mocą, gdy przyjrzeć się zamieszaniu wokół palestyńskiej pisarki Adanii Shibli.

Anna Marchewka

Pocieszki

Cosy crime stories, powszechnie nazywane też „powieściami kocykowymi”, niosą ciepło i pokrzepienie. Jednak zdecydowanym zwolennikom czarnego kryminału nie zawsze po drodze z tą usilnie przytulną atmosferą.

Monika Świerkosz

Frankenstein. Przemiany potwora

Mamy dziś Frankensteina politycznego, psychoanalitycznego i queerowego. Monstrum symbolizuje tak rewolucję francuską, jak zemstę na ojcu czy homoerotyczne pragnienie. 18-letnia pisarka stworzyła wielowarstwowy nowoczesny mit.

Jakub Majmurek

Dlaczego lewica przegrywa wybory w Polsce i na świecie?

Czas rosnących nierówności wydaje się sprzyjać partiom lewicowym. Dlaczego zatem lewica na Zachodzie ma się coraz gorzej?

Anna Mateja

Przyparci do muru

Wysokość dochodu narodowego jest ważna tak samo jak liczba wróbli. Czy to nie jest logiczne? Zmniejszenie w ciągu 10 lat masy owadów o jedną czwartą jest równie niebezpieczne jak obecność smogu w powietrzu. Dlaczego takie zestawienie nie porusza wyobraźni?

Aleksandra Woźniak-Marchewka

Spóźnione tajwańskie #MeToo

Tajwan uchodzi za najbardziej otwarty i tolerancyjny kraj Azji Południowo-Wschodniej. Zalegalizował małżeństwa jednopłciowe, a na jego czele od siedmiu lat stoi kobieta – prezydentka Tsai Ing-wen. Jednocześnie dopiero w zeszłym roku uchylono prawo kryminalizujące zdrady małżeńskie. Ruch #MeToo, który w 2017 r. przetoczył się przez Chiny, Koreę i Japonię, ominął wyspę. Aż do tego roku.

Magdalena Czubaszek

Piracka utopia

Piraci jako pierwsi wdrażali idee samorządności. Budowali państwa oparte na głosowaniach, którymi nie raz rządziły kobiety. Pomysły te powstały w izolacji od głównego nurtu politycznego i nie zaistniałyby bez wolności, jaką daje morze.

Michael Chabon

Przeciw kutasiarstwu

Żeby być feministą, nie wystarczą deklaracje. Musisz wyrzec się dziedzictwa męskiej przemocy i stawić opór strukturom, które utrwalają nierówność, takim jak tradycja czy język. Ale nawet to nie wystarczy.

Olga Gitkiewicz

Czuję przymus robienia „czegoś”

Mój czas wolny jest poszatkowany i niskiej jakości, a i tak kiedy przez dłuższą chwilę niczego konkretnego nie robię, zaczynam być niespokojna.

Andrzej Galbarczyk, Michał Zabdyr-Jamróz

Krucha płeć

Dlaczego mężczyźni – zwłaszcza w Polsce – żyją krócej i w gorszym zdrowiu od kobiet?

Janusz Poniewierski

Kościół wolny od polityki?

Zdumiewające, jak wiele jest w polskich biskupach lęku przed tym, co nowe, inne od tego, co dobrze znane. Jak łatwo przychodzi im dostrzeganie możliwych zagrożeń.

z Jackiem Masłowskim rozmawia Ilona Klimek-Gabryś

Mężczyznom są potrzebni inni mężczyźni

Emancypacja mężczyzn nie odbywa się wobec kobiet, lecz wobec własnych ograniczeń. Potrzeba czasu, żeby społecznie zgodzić się na to, że nowa męskość może mieć różne wymiary.

Andrzej Leder

Co robić po kryzysie męskości

Mimo iż widzę wszystkie koszty i niebezpieczeństwa związane z rewolucją równości, gotów jestem bronić jej do upadłego.

Dominika Kozłowska

Dojrzewanie do partnerstwa 

W warunkach opresji procesy społecznych zmian nabierają siły i zdecydowania. I z tej perspektywy ruchy protestu i solidarności, przełamującej antagonizm płci, klasy i orientacji seksualnej, wzmocniły dojrzewanie do nowych wzorców