70 lat tradycji. Inspirujemy Prowokujemy Dyskutujemy

Dziewięć dni w ścianie

W Stacji: Literaturze prezentujemy nowe opowiadanie Jakuba Kornhausera. Tekst do przeczytania w papierowym wydaniu miesięcznika „Znak”.

Jakub Kornhauser jest poetą, eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim, literaturoznawcą, współzałożycielem i pracownikiem Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki UJ oraz adiunktem w Instytucie Filologii Romańskiej UJ. Został laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016) za tom prozy poetyckiej Drożdżownia. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017) oraz zbiór esejów Wolność krzepi (2018).

W najnowszym opowiadaniu pisze tak: „Koczownicy budzą się jak dzieci. Nie mają jednak wielkich bród, ale wyrosły im dobre noże, z nierdzewnej stali i rączkami dopasowanymi do rąk. Czas na fotoweryfikację. Każdy rozpoznaje pana i nazywa go innym imieniem. Świni podają kurtkę. Wszyscy pędzą za nią, bo złapała trop i węszy w rumowiskach. Obawa, że mózg opuchnie i płuca, że nic nie będzie słychać prócz Maryi. Czarna Madonna na śniegu lepi marcepanowego bałwana. Świętemu kotu fosforyzują wąsy. Czynsze windują. Szkoła opustoszała, czyściciele śmieją się jak norki”.

Ilustrację do opowiadania wykonała Katarzyna Surman-Pusz.


 
 

Zapisz się
do newslettera
a otrzymasz:

● 35% rabatu na dowolny numer miesięcznika
● informacja o promocjach, wydarzenich i spotkaniach autorskich

email marketing zapewnia MailPlanner

Newsletter