fbpx
Monika Gałka luty 2017

Ciałowicz wreszcie odkryty

Album Zwiedzajcie Piastowski Wrocław, będący wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności – odkrycia podczas rozmowy na jednym z portali społecznościowych, uzupełnia wiedzę zarówno na temat wrocławskiej, jak i polskiej sceny projektowej.

Artykuł z numeru

Islamofobie

Islamofobie

Dzięki unikatowym materiałom udało się przedstawić postać wybitnego projektanta – Tadeusza Ciałowicza, autora m.in. logotypu Muzeum Architektury czy charakterystycznych plakatów festiwalu Wratislavia Cantas.

Ciałowicz, wykształcony w pracowni uznanego architekta wnętrz Władysława Winczego, zaczynał swoją karierę w mało sprzyjających warunkach powojennego Wrocławia. Spośród wielu różnych realizacji to właśnie plakat, nazywany przez projektanta publicystyką plastyczną, uczynił swoją domeną – od lat 50. zrealizował ich ponad 200. O uznaniu, jakim cieszył się w środowisku, niech świadczy fakt, że to właśnie jemu przypadła realizacja propagandowego neonu „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław”.

Publikacja zawiera bogaty wybór zdjęć archiwalnych oraz całościowo prezentuje dorobek Ciałowicza, na który składają się m.in. znaki graficzne, plakaty, neony, opakowania, projekty wnętrz sklepowych i kawiarnianych oraz meble. Już samo wyliczenie prac pokazuje, jak wszechstronny i aktywny na polu zawodowym był Ciałowicz. Warto nadmienić, że sporą część zamieszczonych zdjęć wykonał sam projektant, z zacięciem dokumentalisty fotografujący życie miasta czy spotkania towarzyskie, podczas których powstały wyjątkowe (i często jedyne) portrety kolegów po fachu.

Pozostaje mieć nadzieję, że publikacja Misiaka i Zatorskiej przyczyni się do rozpoczęcia dyskusji o tzw. wrocławskiej szkole plakatu, ale także zainspiruje inne miasta do odkrycia lokalnych twórców w skali ogólnopolskiej.

_

Kalina Zatorska, Marian Misiak

Zwiedzajcie Piastowski Wrocław

Wydawnictwo Fundacja 102,

Wrocław 2016, s. 283