fbpx
Monika Gałka

Gdynia namiętnie wybuchała

Grzegorz Piątek sprowadza nas na ziemię i dość szybko dekonstruuje mit Gdyni jako przyportowego miasta sukcesu, które miało powstać całkowicie od nowa, z nowymi mieszkańcami, nową architekturą i nową tożsamością.

Monika Gałka

Ładne, ale…

Nie dziwi temat kolejnego tytułu od Wydawnictwa Marginesy, który skupia się wyłącznie na opakowaniach towarów z okresu PRL-u, bowiem chyba tylko tego aspektu polskiego wzornictwa graficznego jeszcze nie omówiono.

Monika Gałka

Minimalista z maksymalną pasją

Mies van der Rohe to wymarzony bohater komiksowej fabuły. Nie tylko był wybitnym architektem i świadkiem wielu znaczących wydarzeń XX w., ale miał też charakter, charyzmę i talent do formułowania sentencji, które zapisały się w historii sztuki.

Monika Gałka

Brak

Po zagadnieniu pracy (Urobieni. Reportaże o pracy) Szymaniak sięgnął ponownie po tematy wzbudzające wiele emocji – związane z sytuacją w mniejszych miastach (z liczbą mieszkańców między 15 a 100 tys.).

Monika Gałka

Spełnienie w literach

Przeglądając Dosłownie, uświadamiamy sobie, że niejeden projektant graficzny może dziś pozazdrościć swoim dużo starszym kolegom po fachu wolności artystycznej pozbawionej marketingowego kagańca.

Monika Gałka

Władca miasta

Robert Moses i Nowy Jork to niemal równorzędny tandem w historii architektury i urbanistyki, jak Georges Haussmann i Paryż. Francuski komiks wydany przez Centrum Architektury przybliża nam sylwetkę tej kontrowersyjnej postaci, która przez ponad 50 lat miała wielki wpływ na rozwój nowojorskiej metropolii.

Monika Gałka

Jak zważyć marnowanie?

Po debiutanckiej książce Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków, w której Marta Sapała wraz z grupą ochotników poddała się eksperymentowi ograniczenia konsumpcji, autorka bada temat marnowania żywności.

Monika Gałka

Dom przeniesiony

Choć tytułowa „nowohuckość” sugeruje unikalność opowieści, to jednak ta telenowela mogła wydarzyć się w wielu miastach, które na fali socjalizmu rozpoczęły dynamiczny wzrost.

Monika Gałka

Dom stamtąd

Dorota Brauntsch zaczęła swój projekt od fotografowania pochodzących z poł. XIX w. murowanych domostw, które były własnością gospodarzy na ziemiach pszczyńskich.

Monika Gałka

Miejski dobrostan

Jonathan F.P. Rose, inspirując się odpowiednią temperacją dzieł Bacha, proponuje zestaw elementów, którymi powinny cechować się miasta.

Monika Gałka

„Nie zostawiamy po sobie piramid”

W kolejnej książce z serii wydawniczej Centrum Architektury, przygotowanej we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana, zebrano teksty holenderskiego architekta Rema Koolhaasa publikowane od lat 70. do dzisiaj.

Monika Gałka

Architekci nowego państwa

Ta niepozornych rozmiarów publikacja jest pierw­szym opracowaniem pokazującym dorobek archi­tektów żydowskich pochodzących z Polski i realizu­jących projekty w Palestynie i Izraelu w XX w.

Monika Gałka

Ciałowicz wreszcie odkryty

Album Zwiedzajcie Piastowski Wrocław, będący wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności – odkrycia podczas rozmowy na jednym z portali społecznościowych, uzupełnia wiedzę zarówno na temat wrocławskiej, jak i polskiej sceny projektowej.

Monika Gałka

Świadomość miasta

Wade Graham szczegółowo opisuje proces powstawania różnych rozwiązań urbanistycznych i powody, dla których te często odważne, lecz dość utopijne koncepcje mogły z papieru przenieść się także (w jakimś stopniu) do świata rzeczywistego.

Monika Gałka

Ku chwale pracy rąk

Publikację towarzyszącą wystawie Dobre Cechy. Krakowscy rzemieślnicy i zakłady usługowe w obiektywie Moniki Chrabąszcz można uznać za zwieńczenie projektu, który swój początek miał w Internecie (na blogu dobrecechy.pl).

Monika Gałka

Historyczka sztuki, entuzjastka miejska, dzieląca swój czas zawodowy na projekty z zakresu kultury i marketing