fbpx
Ewelina Kaczmarczyk

Przyjaźń ponad granicami

O kryzysie humanitarnym na pograniczu polsko-białoruskim opowiadają aktywistki, dziennikarze, media, politycy oraz organizacje pozarządowe. A co do powiedzenia ma o nim literatura?

Ewelina Kaczmarczyk

Pnioki, krzoki i ptoki

Czytając „Podhalan”, czułam się trochę jak podczas wsłuchiwania się w opowieść babci Anieli – to w końcu książka przygotowana przez górali i góralki o sobie samych. I to jej ogromny atut.

Ewelina Kaczmarczyk

Opowiedzieć siebie wobec Innego

Wielki dom z dziesięcioma pokojami wywołujący poczucie dziwności. Podnóże majestatycznej góry. Gość – nietypowy mężczyzna o „pędzelkowatych” palcach.

Ewelina Kaczmarczyk

Parskać z rozkoszy

Potrzebujemy takich książek jak „Minuty” Izy Klementowskiej, przypominające o tym, jak starość bywa trudna i niewygodna.

Ewelina Kaczmarczyk

Czarne chmury nad Tatrami

Jeśli myślicie, że w Polsce jest źle, to się mylicie. Gorzej jest w samym Zakopanem.

Ewelina Kaczmarczyk

W trybie niedokonanym

Jak rozpocząć analizę najnowszej powieści Wita Szostaka? Mówić o świecie przedstawionym czy sytuacji lirycznej? Autor od samego początku wytrąca czytelnika ze znanych schematów.

z Kają Tomczyk rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Ciało to ja

Co dany bodziec ciała mówi o moim stanie psychicznym? Jeśli zaczynamy o tym myśleć i z kimś rozmawiać, zazwyczaj napięcie ustępuje.

z Maciejem Ederem rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Stylistyczny odcisk palca

Historia literatury obfituje w tajemnice i autorskie mistyfikacje. Czy stylometria pozwoli je rozwikłać?

Ewelina Kaczmarczyk

Głos ciszy

Issa Watanabe stawia na siłę obrazu. Nie zawłaszcza głosu Obcego, lecz pozwala, by przemówiła cisza, która mówi więcej niż najsubtelniejsza narracja.

z Shaunem Tanem rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Życie to opowieść bez słów

Moja wyobraźnia często niepokoi się problemami świata. Ale odpowiedzią na nasze osobiste i społeczne kłopoty nie może być zwierzęcy strach, lecz zdolność postrzegania obcych rzeczy ze świadomym zainteresowaniem, a nawet miłością.

z Pietro Bartolo rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

W DNA Europy jest różnorodność

W moim życiu wstydziłem się wielokrotnie. Wstydziłem się na Lampedusie za każdym razem, kiedy tonął statek. Wstydziłem się też podczas wizyty na polsko-białoruskim pograniczu. Mam nadzieję, że poczują wstyd również ci, którzy odpowiadają za aktualne traktowanie migrantów.

z Jackiem Bucznym rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Warunek przetrwania

Co, jeśli przyjemność potraktujemy nie jak wartość naddaną, przywilej, lecz jako coś koniecznego dla zdrowia i naszego dobrostanu?

Ewelina Kaczmarczyk

Literacki rollercoaster

Sięgnięcie po antologię „Dziobak literatury“ pod redakcją Beaty Szady to dla czytelnika emocjonalny rollercoaster. Dlaczego?

z Moniką Baryłą-Matejczuk rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy, Ewelina Kaczmarczyk

Z szacunku dla siebie

Jeśli potraktujemy emocje jako informacje na temat tego, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz nas, wtedy one same podpowiadają nam, jak o siebie zadbać, co wybierać i na co zwracać uwagę.

Ewelina Kaczmarczyk

Pociąg do przeszłości

Eseje Marty Wyki zabierają czytelnika w podróż do powojennego świata, który żył duchami przeszłości, tworząc jednocześnie utopie przyszłości.

z Marcinem Kąckim rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Oświęcim to nie Auschwitz – rozmowa z Marcinem Kąckim nominowanym do Nagrody Kapuścińskiego

„Każdy cmentarz powinien mieć swoje granice, żeby można było żyć, a były momenty, że obóz był całym miastem” – to słowa Henryka Szelesta, jednego z bohaterów książki Marcina Kąckiego „Oświęcim. Czarna zima”. Życie Oświęcimia i jego mieszkańców do dziś naznaczone jest przez obóz Auschwitz-Birkenau.

z Justyną Suchecką rozmawia Edyta Zielińska-Dao Quy, Ewelina Kaczmarczyk

Młodzi ratują świat

Problemem jest forma dyskusji o polskiej edukacji. Rozmawiamy tylko z osobami, które myślą tak samo jak my. Skupiamy się też zbyt często na błędach nauczycieli i dramatycznych, tabloidowych historiach. Śmieję się, że moja książka jest rozgrzeszeniem, bo na co dzień wytykam błędy polskiemu szkolnictwu. W Young power daję zaś pozytywne przykłady.

Ewelina Kaczmarczyk

Redaktorka w Salam Lab, doktorantka polonistyki UJ, współpracuje ze „Znakiem”