z Jackiem Bucznym rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Warunek przetrwania

Co, jeśli przyjemność potraktujemy nie jak wartość naddaną, przywilej, lecz jako coś koniecznego dla zdrowia i naszego dobrostanu?

Ewelina Kaczmarczyk

Literacki rollercoaster

Sięgnięcie po antologię „Dziobak literatury“ pod redakcją Beaty Szady to dla czytelnika emocjonalny rollercoaster. Dlaczego?

z Moniką Baryłą-Matejczuk rozmawia Edyta Zielińska, Ewelina Kaczmarczyk

Z szacunku dla siebie

Jeśli potraktujemy emocje jako informacje na temat tego, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz nas, wtedy one same podpowiadają nam, jak o siebie zadbać, co wybierać i na co zwracać uwagę.

Ewelina Kaczmarczyk

Pociąg do przeszłości

Eseje Marty Wyki zabierają czytelnika w podróż do powojennego świata, który żył duchami przeszłości, tworząc jednocześnie utopie przyszłości.

z Marcinem Kąckim rozmawia Ewelina Kaczmarczyk

Oświęcim to nie Auschwitz – rozmowa z Marcinem Kąckim nominowanym do Nagrody Kapuścińskiego

„Każdy cmentarz powinien mieć swoje granice, żeby można było żyć, a były momenty, że obóz był całym miastem” – to słowa Henryka Szelesta, jednego z bohaterów książki Marcina Kąckiego „Oświęcim. Czarna zima”. Życie Oświęcimia i jego mieszkańców do dziś naznaczone jest przez obóz Auschwitz-Birkenau.

z Justyną Suchecką rozmawia Edyta Zielińska, Ewelina Kaczmarczyk

Młodzi ratują świat

Problemem jest forma dyskusji o polskiej edukacji. Rozmawiamy tylko z osobami, które myślą tak samo jak my. Skupiamy się też zbyt często na błędach nauczycieli i dramatycznych, tabloidowych historiach. Śmieję się, że moja książka jest rozgrzeszeniem, bo na co dzień wytykam błędy polskiemu szkolnictwu. W Young power daję zaś pozytywne przykłady.

Ewelina Kaczmarczyk

Redaktorka i promotorka miesięcznika „Znak”, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i doktorantka literaturoznawstwa na UJ. Wielbicielka Włoch. W latach 2019-2020 związana z Onet.pl.