fbpx
(fot. CCPress)
Bogumiła Motyl czerwiec 2021

O trudach i znojach fizyków

Myśląc o fizyce, łatwo zapomnieć o ludziach, którzy za nią stoją.

Artykuł z numeru

Ucieczka od przebodźcowania

Czytaj także

Bogumiła Motyl

Płynna prawda

Mogłoby się wydawać, że zbyt jesteśmy pochłonięci teorią superstrun, cyklicznością wszechświata lub jego początkiem, tajemniczą teorią kwantową czy łapaniem atomów. A mówiąc uczciwie, fizycy chcieliby, aby społeczeństwo właśnie owymi tematami zaprzątało sobie głowy. W rzeczywistości jednak ani naukowcy, ani rozmaite fizyczne koncepcje nie zajmują szczególnego miejsca w społecznej świadomości.

Jean-Pierre Lasota i Karolina Głowacka próbują zmienić ten stan rzeczy. Ich rozmowa ma na celu nie tyle popularyzowanie wiedzy, ile pokazanie kulis powstawania teorii, zapoznanie ze zjawiskami czy obiektami kosmicznymi, a przede wszystkim przedstawienie zmagających się z tymi zagadnieniami ludzi. Badaczy, którzy mylą się w rachunkach, niepoprawnie odczytują rejestrowane przez detektory dane, źle mocują kable do skomplikowanych urządzeń. Geniuszy, takich jak Einstein, Hubble czy Dirac, którzy sami nie wierzyli w stworzone przez siebie (choć nie zawsze w pełni świadomie) teorie. Okazuje się, że fizycy to niekoniecznie flegmatyczni dziwacy, lecz ludzie z pasją, kłócący się o pochodzenie błysków gamma, ,,jądro” Big Bangu czy różne rodzaje drgań Słońca. Ich spory potrafią trwać nawet 90 lat, jak w przypadku wartości liczbowej stałej Hubble’a, a artykuł popularnonaukowy może wywołać protest 33 uczonych, sprzeciwiających się szkalowaniu inflacji.

Wiele tu anegdot, niewiadomych, równań matematycznych oraz enigmatycznych modeli, i choć książka nie należy do lekkich, to z pewnością spodoba się tym, których nie zadowalają proste odpowiedzi.

Czytaj także

Płynna prawda

Jean-Pierre Lasota, Karolina Głowacka

Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?

Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2020, s. 368