fbpx
Edouard Louis Heike Huslage-Koch, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Edouard Louis Heike Huslage-Koch, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Karolina Broda listopad 2023

Édouard Louis. Wyścig z samym sobą

W twórczości Édouarda Louisa wszystko jest paradoksalne – ostatecznym punktem ucieczki, kulminującym wszystkie jego wysiłki, jest napisanie książki o tym, od czego próbował uciec…

Artykuł z numeru

Cieszyć się kruchością życia

Czytaj także

Paweł Jasnowski

Annie Ernaux. Ślady, zdjęcia, plamy

Édouard Louis zatrząsł literackim światkiem, wydając debiutancką powieść Koniec z Eddym i ożywiając dzięki temu dyskusję o klasach społecznych. Zarówno jego pierwsza, jak i kolejne książki krążą wokół stałej puli tematycznej: podwójnego wykluczenia – klasowego i tego przypadającego w udziale homoseksualistom z małych miast, awansu społecznego i osnutej wokół tych wątków autobiograficznej refleksji.

Nic dziwnego, że z każdą kolejną powieścią autora nieustannie pojawia się obawa ze strony krytyków i krytyczek: czy francuski pisarz potrafi pisać o czymś więcej niż o sobie?

Najnowsza książka Louisa Zmiana nie przynosi w tym aspekcie żadnych niespodzianek. To wciąż ten sam, dobrze nam znany pejzaż literacki: oto narrator – swoiste porte-parole autora – zabiera nas w podróż do swojego życia. Przystankami w tej retrospektywnej opowieści są kolejne, coraz bardziej radykalne i odważne kroki podejmowane przez Eddy’ego na drodze do stania się Édouardem.

Między Końcem z Eddym a Zmianą autor wydał jeszcze trzy książki: Historię przemocy, Kto zabił mojego ojca oraz Zmagania i metamorfozy kobiety. Kto zabił… i Zmagania… podejmują temat klasowej ewolucji autora, ale z perspektywy opowieści o osobach trzecich: o ojcu i matce. To w historii ich żyć przeglądał się Louis, żeby lepiej zrozumieć swoje aktualne położenie na mapie społecznej. W Zmianie mamy do czynienia z kontynuacją wątków z pierwszej książki. Wszyscy, którzy zastanawiali się, jak to się stało, że chłopiec z małego miasteczka na północy Francji pisze i przemawia dzisiaj do nas z Paryża, znajdą w Zmianie odpowiedź.

Ostateczna ucieczka czy wieczny powrót?

W najnowszej powieści Louis bierze na celownik samego siebie i robi to z taką samą precyzją i wyrachowaniem, z jakimi wcześniej rozliczał własną rodzinę. Każdy, kto dokonał w swoim życiu awansu klasowego, wie, z jak tytaniczną pracą wiąże się ten proces. A Louis być może zdaje sobie z tego sprawę najlepiej. Jednak czy na końcu drogi do awansu klasowego dostajemy happy end?

Louis zrobił wszystko, co było w jego mocy, żeby być dzisiaj tu, gdzie jest. Przeprowadził się do Amiens, a potem skończył École normale supérieure w Paryżu – jeden z bardziej prestiżowych uniwersytetów we Francji, żeby ostatecznie domknąć zmagania publikacją pierwszej książki. Nauczył się całego spektaklu gestów niezbędnych, żeby wpisać się w środowisko klasy średniej, następnie wyższej i częściowo arystokracji. Przekształcił swój wygląd – schudł, naprawił zaniedbane uzębienie, zrobił korektę linii włosów, żeby na koniec zmienić imię i nazwisko i raz na zawsze odciąć się od przeszłości.

Tak jakby chciał wykrzyczeć: nie ma awansu bez totalnej przebudowy tożsamości. Nie ma awansu bez totalnego wyrzeczenia się przeszłości.

Chcesz przeczytać artykuł do końca?

Zaloguj się, jeden tekst w miesiącu dostępny bezpłatnie.

Zaloguj się