fbpx
fot. Wydawnictwo Czarne
Karolina Broda czerwiec 2024

Bardzo realna nienawiść

Od lektury tej pozycji jeży się włos na głowie.

Artykuł z numeru

Jak żyć w ciałopozytywnym świecie

Autorka, przybierając pseudonim Alex, wkracza w świat przepełnionej mizoginią internetowej manosfery, której najlepiej znanymi reprezentantami są z pewnością incele. Fenomen tych ostatnich był już poddawany feministycznej refleksji, choćby przez Amię Srinivasan w Prawie do seksu. Jednak grup podobnych do inceli jest w uniwersum manosfery więcej. Artyści podrywu, Mężczyźni Idący Własną Drogą, Obrońcy Praw Mężczyzn – to tylko niektóre z nich. I choć dzielą ich niuanse w obrębie proponowanych ideologii, łączy coś dużo bardziej fundamentalnego – nienawiść do kobiet. Tego, jak może być ona radykalna, Bates doświadczyła na własnej skórze – jako zdeklarowana feministka codziennie dostaje od mężczyzn wiadomości z bluzgami, wyzwiskami, groźbami zabójstwa i brutalnych gwałtów.

Opisywane przez autorkę środowiska łączy także przekonanie, że to mężczyźni są na straconej społecznie pozycji, a przeciwko nim wymierzony jest „feministyczny spisek”. „Manosfera (…) odwraca znaki w narracji o tym, kto jest osobą uprzywilejowaną, a kto ofiarą”.

W Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet Bates udaje się pokazać, w jaki sposób poglądy manosfery, wylewając się z internetu, oddziałują na polityczną i społeczną wyobraźnię zachodu Europy, co dobrze widać w obecności podobnych wątków na radykalnej prawicy czy zabójstwach spod znaku Elliota Rodgera. Autorka w tym alarmistycznym geście ostrzega, czym może grozić ignorowanie społeczności internetowych, których gniew i nienawiść do kobiet nie są wcale mniej realne z tego powodu, że znajdują upust głównie w internecie.

Laura Bates O mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet. Od inceli do artystów podrywu tłum. Mariusz Gądek, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024, s. 472