fbpx
fot. Wydawnictwo Czarne
Karolina Broda styczeń 2023

Oszuści z Tindera XIX w.

Od kobiet wymaga się wyboru i odpowiedzialności, choć przydzielona im w udziale społeczna sprawczość jest często jedynie iluzoryczna.

Artykuł z numeru

Filozofowie Doliny Krzemowej i przyszłość ludzkości

Czytaj także

Magdalena Moskal

Między #tradwife a Strajkiem Kobiet

Herstoria to opowieść przypisów, które trzeba odnaleźć pomiędzy wersami oficjalnych historii. Alicja Urbanik-Kopeć, znana jako autorka reportaży o pracy seksualnej kobiet czy pozycji społecznej służących, tym razem oddaje w nasze ręce książkę utkaną z opowieści (nie) małżeńskich w XIX w.

Zabierając czytelników do krainy kwitnącego kapitalizmu i patriarchatu, rozprawia się z wykluczeniem ówczesnych kobiet, jednocześnie rysując portret ponadczasowy, a oparty na pytaniu: Co zrobić, by nie zostać pominiętą? Cytowana w książce Iza Moszczeńska, publicystka przełomu XIX i XX w., pisała: „Albowiem alfą i omegą kobiecej mądrości jest poświęcać się, poświęcać i poświęcać”, ale okazywało się, że kobiety nie chcą się już więcej poświęcać, przynajmniej nie dla małżeństwa jako formy odpodmiotowienia z napędem pod postacią pieniędzy.

Odzierając z niewinności mit miłości romantycznej i patrząc od podszewki na charakter relacji małżeńskich, herstoryczka łączy swoim pisaniem wnikliwość reporterki z błyskotliwością analizy eseistki. Jednocześnie przez odwołania do historyczności przypomina nam, że także współczesna tożsamość kobieca powinna wzrastać na fundamencie samowartości i siły. Zręcznie portretuje niewygodną dwoistość sytuacji kobiet, które z jednej strony skrępowane społecznymi konwenansami nie są w stanie ich przekroczyć, a z drugiej jeśli jako jednostki będą dalej tkwiły uwikłane w krzywdzący porządek, będą też żyły w potrzasku zawiedzionych nadziei.

Alicja Urbanik-Kopeć Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym Wydawnictwo Czarne, Warszawa 2022, s. 376