fbpx
Paulina Jóźwik

Kawałki duszy

Po wielu latach od publikacji ostatniego zbioru opowiadań Margaret Atwood powraca z kolekcją 15 historii, w których odmienia motyw śmierci i utraty przez przypadki. Odchodzą zwierzęta, przyjaciele, najbliżsi, pamięć, ale też rzeczywistość, do której było się przywiązanym.

Paulina Jóźwik

Misja

Blum poprzez swoją opowieść zdaje się pytać o to, czy można wyznaczyć granicę matczynego uczucia, ale też o to, jakie mogą być konsekwencje zatracenia się w miłości do własnego dziecka.

Paulina Jóźwik

Wszystkie odcienie słabości

Co wpływa na wartość danej lektury? Narratorka najnowszej powieści Sigrid Nunez podpowiada, że „liczy się to, czego doświadczasz (…), uczucia, jakie wywołuje dana historia, pytania, jakie przychodzą ci do głowy, a nie opisane w niej fikcyjne wydarzenia”. W ten sposób podaje przepis na czytanie Słabszych i zaprasza do ćwiczenia czytelniczej uważności.

Paulina Jóźwik

Życie rozkładu

„Grzybnia” to opowieść o tym, że nie potrafimy się porozumieć, nawet – a może przede wszystkim – w sytuacjach granicznych, takich jak śmierć bliskiej osoby.

Paulina Jóźwik

Przekleństwo świadomości 

Z okładki debiutanckiej powieści Bernardo Zannoniego zerka kuna, stając się niejako zapowiedzią przyjemnej historii. Tymczasem zamiast scenariusza rodem z Pixara autor serwuje nam okrutną bajkę.

Paulina Jóźwik

Kwestionariusz Stacji Literatura. Paulina Jóźwik

„Próbuję ujarzmić twórczy chaos. Dużo marudzę, zanim siądę do pisania, ale ostatecznie pisanie sprawia mi frajdę” – mówi Paulina Jóźwik.

Paulina Jóźwik

Morze okazało się katastrofą

Ja, Inez Pozłotko, nie wierzyłam w to ani trochę, ale na opowieści mojego ojca o morzu dałam się nabrać, więc może wcale nie jestem taka mądra, jak myślałam.

Paulina Jóźwik

Autorka opowiadań oraz powieści Strupki, która znalazła się na długiej liście książek zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. W 2021 r. została laureatką programu rezydencji w Broumovie przyznawanego przez Wrocławski Dom Literatury. W tzw. wolnym czasie wykleja kolaże albo pisze jakąś powieść