fbpx
Krzysztof Wołodźko kwiecień 2021

Opowiedzieć prawicę na nowo

Dla niemałej części liberalnych i lewicowych czytelników prawicowy / konserwatywny autor to ktoś do bólu przewidywalny. Niemal identycznie działa to w drugą stronę. Czy coś na tym tracimy? Przede wszystkim inny punkt widzenia, a niekiedy też dobrą lekturę i interesujących autorów.

Artykuł z numeru

Świat prosi o ratunek

Czytaj także

Michał Zabdyr-Jamróz

Okno Overtona i inne strategie alt-prawicy

Piekutowski z thinkzine’a Nowa Konfederacja, czyli internetowego pisma opinii, nie próbuje wyjaśniać rzeczywistości od a do zet na kartach Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji. Raczej dzieli się wątpliwościami dotyczącymi świata, który nie pasuje do wyobrażeń sprzed kilku dekad. I tych wolnościowych, i konserwatywnych. I tych tradycyjnie katolickich, i bazujących na nowolewicowych koncepcjach. Wszystko ułożyło się inaczej. I przyniosło wyzwania, z którymi od kilku lat próbuje radzić sobie młoda prawicowa inteligencja, często już niechętna PiS-owi, ale i nieufna wobec adwersarzy rządzącej partii.

Jednak polityka to skutek. Jej przyczyny leżą głębiej, w świecie społeczno-technologicznych i naturalnych żywiołów, które nieustannie mówią „sprawdzam” ideom i wartościom, do których odwołują się i z którymi walczą najszerzej rozumiana lewica, centrum i prawica. Dobrze to widać u Piekutowskiego, który pisze: „Żyjemy w świecie internetowych neoplemion, rosnącej polaryzacji, szalejącej pandemii i kryzysu liberalnego ładu wraz z jego rozumowymi podstawami”. Stąd i konserwatywny liberalizm, chyba najbliższy autorowi, musi szukać dla siebie nowych uzasadnień – bo i idole nowej prawicy (tacy jak Jordan Peterson) są kontrowersyjni.

Nowa Konfederacja rozbudowuje ofertę wydawniczą. Może to będzie vademecum nowej prawicy.

Jarema Piekutowski

Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji

Wydawnictwo Nowa Konfederacja, Warszawa 2020, s. 248