fbpx
Dominika Słowik listopad 2019

Oślep

Powieściopisarka. Za swój debiut Atlas: Doppelganger otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. We wrześniu ukazała się jej druga książka Zimowla. Laureatka stypendium „Młoda Polska” i Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Urodzona w Jaworznie, mieszka w Krakowie.

Artykuł z numeru

Harari. Czy możemy mu zaufać?

Harari. Czy możemy mu zaufać?

W najnowszym opowiadaniu pisze:

„Najpierw straciłam wzrok.

Ostre zapalenie, powiedziała moja okulistka. Przez jakiś czas musi pani nosić szczelne opatrunki. Potem wszystko będzie dobrze, zapewniła mnie.

Nigdy nie lubiłam wizyt u okulisty. Co pół roku, z przerażającą regularnością, czytałam o rząd mniej. Na początku znaczków – serduszek, drzewek, domków, które dla mnie miały tylko kolor, nie kształty – potem liter i cyfr, dla utrudnienia przemieszanych ze sobą w bezsensowne ciągi bez słów i prawdziwych liczb. Tkanka pisma sprowadzona do przygnębiającej formy czegoś spoza języka.

Co pół roku dostawałam nową receptę na okulary, co pół roku kupowaliśmy o ćwierć milimetra grubsze szkła.

Wada leci, bo dziewczyna dojrzewa, mówiła lekarka. Urośnie, to stanie.

W tamtym czasie często śniło mi się, że chociaż zakładam okulary, dalej nie widzę. Wszystko zamieniało się w rozmazane plamy, ale we śnie ten słabnący zmysł wzroku był inny niż na jawie – przypominał lęk wysokości. Nie mogłam się poruszyć, opadałam na kolana i czołgałam się na czworakach przyciśnięta do ziemi, póki w końcu się nie zbudziłam.”