Subskrybuj

Sierp i młot w Dolinie Bogów. O albumie Nepal. Od królestwa do rebubliki Anny Siewierskiej-Chmaj i Piotra Kłodkowskiego

Miasta Doliny Bogów zbliżają się m.in. z tego powodu do krawędzi katastrofy ekologicznej: spaliny i nieustający smog, gnijące i rzadko wywożone śmieci, notoryczne braki pitnej wody (długie kolejki z kanistrami na wodę widoczne są na kilku zdjęciach) i codzienne, nieraz wielogodzinne przerwy w dostawie energii elektrycznej powodują, że życie z Katmandu i wielu innych miastach staje się coraz trudniejsze.

Album fotograficzny Nepal. Od królestwa do republiki, autorstwa Anny Siewierskiej-Chmaj i Piotra Kłodkowskiego, to książka ze wszech miar godna polecenia zarówno dla osób znających ten kraj, jak i tych, którzy chcieliby do Nepalu kiedyś pojechać lub tylko interesują się kulturami Wschodu. Nepal bowiem – jak trafnie zauważają autorzy – to z jednej strony kwintesencja kolorowego, baśniowego Orientu pełnego kontrastów, z drugiej dobitny przykład problemów, z jakimi borykają się kraje Trzeciego Świata. Ponieważ omawiany album rozpoczyna serię „Metamorfozy Orientu”, autorzy skupili się na dramatycznych przemianach ostatnich kilkunastu lat, które doprowadziły do całkowitego pozbawienia króla władzy i tronu oraz powstania republiki. Jak sami piszą: Rozmawialiśmy z politykami z pierwszych stron gazet, z profesorami miejscowych uczelni, z dziennikarzami, studentami, przedstawicielami ONZ, kupcami, kierowcami, rolnikami, biznesmenami i gospodyniami domowymi. Rozmawialiśmy z tymi, którzy są „za”, i z tymi, którzy są „przeciw”. Byliśmy…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Prawa człowieka. Zawieszone do odwołania?