Zapraszając mnie do zabrania głosu w dyskusji o Kościele w Polsce, redakcja ,,Znaku” dodała pytania: „Na czym polega kryzys? Jakie są jego korzenie, najbardziej bolące miejsca? I co chce nam przez te wydarzenia powiedzieć Pan Bóg?”. Pytania te sugerują, po pierwsze, że Kościół w Polsce przeżywa dziś kryzys, oraz, po drugie, że kryzys ten dał o sobie znać poprzez „te wydarzenia”, a więc zapewne przede wszystkim przez niedoszły ingres ks. abpa Stanisława Wielgusa – wydarzenie wpisujące się w szerszy nieco kontekst lustracji polskiego duchowieństwa. Obie te sugestie milcząco zakładają określoną wizję Kościoła – i bez przypomnienia, bodaj w największym skrócie, czym Kościół jest w świetle jego nauki, zwłaszcza tej, którą wyartykułował w Vaticanum II, nie potrafię na te pytania sensownie odpowiedzieć. Nie miejsce tu na wykład całej katolickiej eklezjologii, przywołam więc tylko te o nim prawdy, które – jak sądzę – mają istotny…