fbpx
Dariusz Rosiak

Czy wojna może mieć sens?

Yossarian z „Paragrafu 22” to połączenie Szwejka i Józefa K., ponadczasowy nośnik opozycji opisujących kondycję ludzką w sytuacji bez wyjścia: heroizm i strach, śmieszność i powagę, szaleństwo i mądrość.

Dariusz Rosiak

Igrzyska upokorzenia

Kilkutygodniowe maratony tańca święciły tryumfy w czasie wielkiego kryzysu – jednego z tych momentów w dziejach ludzkości, kiedy wychodzi na jaw, jak wiele człowiek potrafi znieść, aby utrzymać się przy życiu.

Dariusz Rosiak

Smutek Rodezji

Kiedy czarni kradną, mordują albo gwałcą, biali odczuwają satysfakcję, bo dzieje się coś, czego i tak można się było spodziewać – stwierdza narrator powieści „Trawa śpiewa” Doris Lessing. To studium rasizmu i drogi do nienawiści.

Dariusz Rosiak

Czytanie jest niebezpieczne

Bradbury pisze o przemianach, które dziś owocują redukowaniem doświadczenia do memów i lajków. Już w jego świecie ludzie są tak przyspawani do gadżetów, że nie zauważają toczącej się wojny.

Dariusz Rosiak

Wieczna pętla czasu?

Nigeryjczyk Chinua Achebe opisuje napięcia do dziś obecne w Afryce, dlatego jego powieść mimo upływu 60 lat czyta się jak aktualny portret tamtejszego życia.

Dariusz Rosiak

Jaszczury to też ludzie

Z książki Karela Čapka wyłania się pytanie: czy historia musi być nieskończonym ciągiem tych samych błędów powtarzanych przez ludzi w kolejnych wcieleniach?

Dariusz Rosiak

Pieszo przez Afganistan

Czego się można dowiedzieć, pokonując na piechotę 820 km, które dzielą Herat od Kabulu?

Dariusz Rosiak

Dariusz Rosiak: to książka o życiu, którym się płaci za niedotykalność

Wielcy pisarze, wytrawni esteci oraz specjaliści od etyki różnią się od zwykłych ludzi co najwyżej tym, że potrafią w wyrafinowany sposób usprawiedliwiać swoje występki oraz głupotę.

Dariusz Rosiak

Reporter, pisarz, autor i prowadzący podcast „Raport o stanie świata”. Laureat nagrody dla Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2020