fbpx
Maciej Miłkowski

Kwestionariusz Stacji Literatura. Maciej Miłkowski

Lubię wracać do rzeczy, które kiedyś czytałem, bo to jest też po części powrót do samego siebie sprzed iluś tam lat.

Maciej Miłkowski

Dwadzieścia tysięcy

Nie byłam już wtedy znowu taka młoda. To się tak mówi. To ma znaczyć, że człowiek nie powinien się okazać aż tak głupi, jak się okazał. Tyle tylko że w historiach tego typu kołem zamachowym wcale nie jest głupota. To nie o głupotę tutaj chodzi.

Maciej Miłkowski

Zmiana

W Stacji: Literatura prezentujemy „Zmianę”. Tekst do przeczytania w papierowym wydaniu miesięcznika „Znak”.

Maciej Miłkowski

Powieść drogi

Fabuła „Internatu” jest łatwa do streszczenia. Pasza wyrusza przez ogarnięty wojną kraj, aby odebrać z internatu swego siostrzeńca. Mniej więcej w połowie książki dociera do internatu, a przez drugą jej część wraz z siostrzeńcem wędruje w odwrotnym kierunku, aż do osiągnięcia rejonów względnego spokoju.

Maciej Miłkowski

Testament samobójcy

Wydawnictwo Tajfuny, które ma się specjalizować w literaturze azjatyckiej, zainaugurowało działalność wznowieniem powieści Zmierzch Osamu Dazaia.

Maciej Miłkowski

„Ameryka powinna była wszystkich uratować”

Efekciarski tytuł i krzykliwa okładka kryją niebanalną powieść mało w Polsce znanego niemieckiego pisarza pochodzenia żydowskiego Edgara Hilsenratha.

Maciej Miłkowski

Ustalenie rytmu

Na książkę składają się dłuższe nowele: Amras (1964), czyli jeden z pierwszych utworów Bernharda, oraz Chodzenie (1971) otwierające dojrzały okres twórczości pisarza.

Maciej Miłkowski

Z pozycji matki

Porównując Córkę  Eleny Ferrante z jej czterotomową sagą neapolitańską, trzeba stwierdzić, że ta niewielka książka ma wszystkie zalety głośnej tetralogii i ani jednej z jej wad. Jest równie wciągająca i angażująca emocjonalnie, a równocześnie pozbawiona dłużyzn i wolna od telenowelowych rozwiązań fabularnych.

Maciej Miłkowski

Prozaik, tłumacz. Psycholog. Opublikował zbiory opowiadań: Wist (2014), Drugie spotkanie (2017) i Trzeci dzień świąt (2021) oraz powieść System Sulta (2019). Wiosną 2024 r. nakładem Wydawnictwa Próby ukaże się zbiór jego esejów Anatomia opowiadania. Wykłada twórcze pisanie na UJ