fbpx
Pola Starczyńska lipiec–sierpień 2019

Jesteśmy na wczasach

„Jurata. Cały ten szpas” to reporterski debiut Anny Tomiak. Opisuje ona historię nadmorskiego kurortu od okresu jego powstania, prawie 100 lat temu, po czasy współczesne.

Artykuł z numeru

Mikrowyprawy – przygoda jest wszędzie

Mikrowyprawy – przygoda jest wszędzie

Z detektywistyczną dociekliwością autorka przypatruje się nie tylko tym, którzy z Juratą byli związani (finansowo bądź emocjonalnie), ale zwraca się również ku historii budynków, mód plażowych oraz tekstów, utworów czy obrazów, które powstały jako efekt fascynacji polskim Palm Beach.

W ciągu niemal jednego wieku profil Juraty ulegał zmianie kilkukrotnie. Przedwojenną Juratę upodobały sobie elity – prezydent Ignacy Mościcki, Józef Beck, Wojciech Kossak z żoną i córkami, Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską, gwiazdy przedwojennego kina: Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, czy Jan Kiepura. To zaledwie garstka tych, którzy przebywali długą drogę, by odpocząć na Półwyspie Helskim.

Po wyniszczającym okresie II wojny światowej Jurata powoli budziła się do życia, by już w latach 60. na nowo stać się upragnioną letnią destynacją. Pomimo chęci zmiany profilu w okresie PRL-u na bardziej egalitarny kurort nadal przyciągał sławnych i bogatych.

Anna Tomiak przygląda się również Juracie współczesnej, która od lat 90. ubiegłego wieku ewoluuje, otwierając się na nowoczesną architekturę, mocno odbiegającą od początkowych wzorców, ale też coraz bardziej anonimowych gości.

Juratę warto czytać jako unikatowy przewodnik po nadmorskim kurorcie, odkrywając, gdzie bawili się, odpoczywali i tworzyli polscy politycy, aktorzy, muzycy, pisarze czy biznesmeni, jednocześnie samemu poddając się jego urokowi.

_

Anna Tomiak

Jurata. Cały ten szpas

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019, s. 272