fbpx
Natalia Bloch

Momo z Nutellą i spotkanie z ofiarą tortur. O solidarnej turystyce

Co przyciąga turystów do obozu uchodźców? I co uchodźcom daje bycie turystyczną atrakcją? Przykład Tybetańczyków pokazuje, że takie spotkanie nie musi kończyć się na banalnej rekreacji ani służyć neokolonialnemu wyzyskowi lokalnych społeczności. Może za to okazać się przestrzenią „odzyskiwania głosu”, sprawczości i podmiotowości.

Natalia Bloch

Relacje wzajemności

Jeden z uchodźców, twórca współczesnego teatru tybetańskiego i menadżer kawiarni dla turystów, stwierdził: „Czasem nawet mówimy naszym dzieciom: »Zobaczcie, ci ludzie z zagranicy przyjeżdżają tu z tak daleka, żeby uczyć się naszego języka, a wy się obijacie!«”.

Natalia Bloch

Dr hab., antropolożka społeczno-kulturowa, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM i UW. Zajmuje się antropologią mobilności. Autorka monografii Urodzeni uchodźcy. Tożsamość pokolenia młodych Tybetańczyków w Indiach (2011) oraz Bliscy nieznajomi. Turystyka i przezwyciężanie podporządkowania w postkolonialnych Indiach (2018). Laureatka Pióra Nadziei – Dziennikarskiej Nagrody Amnesty International za reportaż Nie jesteśmy Buddami, kuratorka wystawy Wszyscy jesteśmy migrantami, autorka tekstów dla portalu post-turysta.pl, a w przeszłości pilotka wyjazdów trampingowych, m.in. do Indii i Nepalu.