fbpx

Przekażmy sobie znak pokoju

Miesięcznik „Znak” wspiera działania społeczne, które przyczyniają się do spotkania z innymi, przełamywania społecznych stereotypów i lepszego zrozumienia osób wykluczonych. Włączamy się również w budowanie kultury otwartości, szacunku, dialogu i pokojowego współżycia różnych grup społecznych. W naszej ocenie kampania społeczna „Przekażmy sobie znak pokoju” spełnia te wszystkie kryteria. Ważnym celem akcji jest zwrócenie uwagi polskich katolików na homoseksualne siostry i braci. Kościół szuka dziś sposobów, jak towarzyszyć rodzinom i wspierać osoby pozostające w sytuacjach określanych jako „nieregularne”. Jest to zadanie nie tylko dla duszpasterzy, ale także wszystkich wierzących. W jaki sposób umacniać tych, którzy znajdując się nieraz w bardzo trudnych okolicznościach, wsparcia wspólnoty Kościoła potrzebują szczególnie.

„Przekażmy sobie znak pokoju” to pierwsza w Polsce kampania społeczna środowisk LGBT, którą wsparli katolicy związani z „Kontaktem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Więzią” i „Znakiem”. Ta skierowana do osób wierzących kampania ma na celu przypomnienie, że z wartości chrześcijańskich wypływa konieczność postawy szacunku, otwarcia i życzliwego dialogu wobec wszystkich ludzi, także homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych.

Niezależnie od kontrowersji i gorących debat, jakie toczą się wokół homoseksualności, ludzie wierzący w coraz większym stopniu dostrzegają problem wykluczenia osób homoseksualnych i widzą potrzebę działania na rzecz zmiany tej sytuacji. Z drugiej strony, w środowiskach LGBT narasta zrozumienie, że droga do osiągnięcia pełnego uczestnictwa w rzeczywistości społecznej prowadzi przez dialog z ludźmi wierzącymi. Jednym z wątków kampanii jest uświadomienie, że także we wspólnocie wiernych są osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe.

Formułując to przesłanie, chcemy zejść na poziom bezpośredniego spotkania z drugim człowiekiem, skupiając się na wezwaniu do wzajemnego szacunku i życzliwości między osobami wierzącymi a LGBT. Kampania społeczna jest oddolną inicjatywą ludzi, którym ten problem nie jest obojętny. Dla upowszechniania kampanii nawiązały współpracę organizacje Kampania Przeciw Homofobii, Wiara i Tęcza, oraz Tolerado.

Strona kampanii: http://www.znakpokoju.com/

Organizatorzy:

Kampania przeciw homofobii
Wiara i Tęcza. Grupa polskich chrześcijan LGBTQ
Tolerado. Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT

Patroni medialni:

„Kontakt”
20 lat queer
„Tygodnik Powszechny”
„Więź”
„Znak”

Tematyka osób LGBTQ gości na łamach miesięcznika „Znak” regularnie. Opublikowaliśmy na ten temat wiele tekstów, ostatnio m.in.:

Nie błądzi ten, kto nie wyruszył w drogę, z duszpasterzem osób homoseksualnych rozmawia Dominika Kozłowska, Marzena Zdanowska

Jacek Bielas, Transseksualizm – zaburzenie czy płciowy nonkonformizm?

Boskie DNA, z ks. Jackiem Prusakiem SJ rozmawia Dominika Kozłowska 

Bóg odnalazł mnie w mroku, Kingi Kosińskiej wysłuchał Marcin Dzierżanowski

Marzena Zdanowska, Bóg wyrzutków i odmieńców

Czy orientacja seksualna jest warunkiem zbawienia?, z o. Jackiem Prusakiem rozmawia Dominika Kozłowska, Marzena Zdanowska

 

 

 

Aktualizacja:

Odpowiedź na komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

W odpowiedzi na komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski