Mikołaj Łoziński kwiecień 2019

Początek

W Stacji: Literatura prezentujemy nowe opowiadanie Mikołaja Łozińskiego. Tekst do przeczytania w papierowym wydaniu miesięcznika „Znak”.

Artykuł z numeru

Samo dobro

Samo dobro

Debiutancka powieść Mikołaja Łozińskiego Reisefieber (2006) dostała Nagrodę Kościelskich, Nagrodę Pawiego Pióra oraz II Nagrodę Fundacji Kultury, nominowana była również do Nagrody Literackiej Nike. Zbiór opowiadań dla dzieci Bajki dla Idy (2008) otrzymał wyróżnienie w konkursach Książka Roku 2008 i Dong 2008. Łotewskie tłumaczenie Bajek dla Idy otrzymało Jānis Baltvilks International Prize in Children’s Literature. Powieść Książka (2011) dostała Paszport „Polityki” oraz Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca. Łoziński jest autorem felietonów i opowiadań drukowanych w prasie (m.in. „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Architekturze”). Ojciec bliźniaków. Mieszka w Warszawie.

W najnowszym opowiadaniu pisze tak: „W pracy, za kasą w żydowskiej rzeźni, Nathan też czekał na interes życia. Dlatego zdarzało mu się w ferworze myśli, planów i drobiazgowo wyliczonych przyszłych zysków źle wydać klientom resztę.

Shit – mówił jeśli pod koniec dnia brakowało pieniędzy w kasie.

Ale zdarzało się też, że pieniędzy było za dużo. Wtedy nic nie mówił, tylko dyskretnie chował różnicę do kieszeni spodni.

Mam dzieci – myślał”.

Kup numer