fbpx

Nowy prawicowy radykalizm

Theodor Adorno

Jaka jest przyszłość prawicowego radykalizmu? To źle postawione pytanie – stwierdza Adorno. Brzmi tak, jakbyśmy rozmawiali o pogodzie lub zbliżającym się tornado. Czuć w nim rezygnację. To, jaka będzie przyszłość, zależy w ostatecznej instancji od nas – to na nas spoczywa odpowiedzialność. Nowy prawicowy radykalizm to powtórne ostrzeżenie dla świata od wybitnego myśliciela niemieckiego który dokładnie zgłębił korzenie ideologii faszyzmu.

Współczesność a „Nowy prawicowy radykalizm”

Adorno wygłosił swój wykład 20 lat po zakończeniu II wojny światowej. Ekstremistyczna prawica zaczęła się wówczas odradzać. Okazało się, że faszyzm nie znika: zainfekował Europę w latach 30., pojawił się na horyzoncie w latach 60. i dziś znów zaczyna nam zagrażać. Można jednak stawić mu opór. „Nowy prawicowy radykalizm” dostarcza dawkę nadziei.

Ten tekst ma 50 lat, ale przeczytasz go z zapartym tchem – jest przerażająco aktualny. To otrzeźwiająca lekcja historii!

Theodor w. Adorno – uznany filozof i socjolog. W 1934 r. emigrował z hitlerowskich Niemiec, wojnę przeżył w USA, gdzie badał kwestie uprzedzeń oraz związki faszyzmu z wiarą w autorytety – ich zwieńczeniem było studium „Osobowość autorytarna”. Pod koniec lat 40. XX wieku wrócił do Europy i kontynuował pracę na uniwersytecie we Frankfurcie.
Do jego najsłynniejszych prac należą: „Dialektyka negatywna” i „Minima moralia”. Opublikowany w 2019 r. „Nowy prawicowy radykalizm” stał się w Niemczech bestsellerem.