fbpx

Bóg. Ludzka historia religii

Reza Aslan

W Bogu od zawsze szukamy tego, czego nam brakuje: miłości, sprawiedliwości i pocieszenia. Ale przypisujemy mu także to, czego sami nie potrafimy kontrolować: gniew, chciwość i zazdrość. Stworzyliśmy Boga na nasze podobieństwo i dlatego ta sama religia stanowi dla jednych ludzi źródło pokoju, a dla innych wezwanie do stosowania przemocy.

Bóg jest naszą ideą i od nas zależy, czy okaże się dobra. 

Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, skąd wzięły się religie i do czego ludzie wykorzystują Boga.


„Aktualna, porywająca i otwierająca oczy książka. Trzeba ją przeczytać.” — „The Huffington Post”

„Ta niewielkich rozmiarów, ale ambitna opowieść o tym, jak ludzie tworzą Boga przez wielkie „B”, dosłownie oszałamia czytelnika.” — „Los Angeles Review of Books”

„Wyjątkowa, klarowna, oszczędna w słowach, ale żywo opowiedziana historia.” — „The Spectator”


Reza Aslan to badacz religii i duchowy poszukiwacz, gotowy naruszyć tabu, by zrozumieć ludzi i ich świat. Autor kilku bestsellerowych i tłumaczonych na wiele języków książek, w tym Nie ma Boga oprócz Allaha oraz Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu. Specjalista od creative writing, co widać w jego doskonale budowanych opowieściach, a także telewizyjny komentator i prezenter. Dla CNN zrealizował serial dokumentalny pt. Believer. Wcielał się w nim w wyznawców różnych religii, by już nie tylko studiować ludzkie wierzenia, ale też doświadczać ich. Wspólnie z Rainnem Wilsonem prowadzi podkast Metaphysical Milkshake, w którym z zaproszonymi gośćmi dyskutują nad najważniejszymi życiowymi pytaniami.