fbpx

Colloquia Invisibilia pod patronatem miesięcznika ZNAK

Colloquia Invisibilia to cykl spotkań zorganizowanych z inicjatywy Collegium Invisibile, które działa na rzecz tworzenia nowej jakości w edukacji akademickiej w Polsce, docierając ze swoimi projektami do najzdolniejszych studentów i licealistów. Poprzez wykorzystanie relacji mistrz-uczeń młodzi adepci nauki mogą rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku, korzystając z unikalnej wiedzy i umiejętności tutora.

W lutym odbędą się aż trzy spotkania, pod następującymi hasłami:

CZŁOWIEK W EPOCE FACEBOOKA. INDYWIDUALIZM CZY KOLEKTYWIZM? (22 lutego, Warszawa, kluboksięgarnia MiTo, godz. 17)

Kategorie indywidualizm/kolektywizm na gruncie humanistyki mogą stanowić wygodne narzędzie analiz, mogą być także zarzewiem ideologii. Dwa skrajne spojrzenia na rolę jednostki we wspólnocie. Czy indywidualizm może bez przeszkód istnieć obok kolektywizmu? Jak może istnieć „trzecia droga” między ideologią kolektywizmu i indywidualizmu? Na spotkanie i do otwartej dyskusji zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Ekspertami i gośćmi w dyskusji będą:
prof. Michał Bilewicz (UW) – psycholog społeczny, publicysta, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami;
dr Anna Przybylska (UW) – socjolog, kierownik Centrum Deliberacji UW.
Prowadzenie: mgr Paweł Łowicki (UW, Collegium Invisibile).

PRZEDSIĘBIORSTWA W EPOCE NIEPEWNOŚCI (23 lutego, Poznań, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, godz. 17)

Klasyczne teorie ekonomiczne zakładają, że gospodarka zawsze dąży do stanów równowagi, działających niczym magnesy. W praktyce jednak taka racjonalna optymalizacja jest właściwie niemożliwa. To, co w równaniach ekonomicznych oznaczane jest jako „błąd statystyczny” czy „niepewność”, może okazywać się nie tylko zwykłą zmienną losową, lecz czynnikiem decydującym. Na ile i w jaki sposób ciągła, fundamentalna niepewność wpływa na działania przedsiębiorstw? Czy nie należałoby ponownie sięgnąć do wywodzącej się od Schumpetera ekonomii ewolucyjnej?

Ekspertem i zaproszonym do dyskusji gościem będzie:
prof. Marian Gorynia (UE w Poznaniu) – ekonomista, członek Polskiej Akademii Nauk, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Prowadzenie: Michał Gulczyński (Freie Universität Berlin, Collegium Invisibile).

CZŁOWIEK W EPOCE FACEBOOKA. INDYWIDUALIZM CZY KOLEKTYWIZM? (24 lutego, Łódź, 6 dzielnica, godz. 17)

„Istota globalnej wioski polega na tym, że jej mieszkańcy żyją obok siebie. Tymczasem nic takiego nie można powiedzieć o społeczeństwie naszej planety, które raczej przypomina anonimowy tłum na jednym z wielkich lotnisk” – tak o współczesnym świecie pisał Ryszard Kapuściński. Jak jest dzisiaj?

Ekspertami i gośćmi w dyskusji będą:
prof. Ryszard Kluszczyński (UŁ, ASP w Łodzi) – kulturoznawca, medioznawca, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki;
prof. nadzw. dr hab. Monika Płatek (UW) – prawniczka, publicystka, feministka, była pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich;
prof. nadzw. dr hab. Marek Kozłowski (UŁ) – filozof, finalista konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi;
Prowadzenie: Jan Skarbek-Kazanecki (UŁ, Collegium Invisibile).

Szczegóły projektu: https://www.facebook.com/collegium.invisibile/