fbpx

Książka o najsłynniejszym procesie ludzkości

Czy Piłat był jedynie wykonawcą Bożego planu, czy kimś więcej? Był odważny i zdecydowany, czy też tchórzliwy? Na ile proces Jezusa przebiegał zgodnie z procedurami prawa rzymskiego? Kto tak naprawdę był w nim sędzią? I czy w ogóle można mówić o procesie, skoro nie zapadł wyrok?

 

[Książka z darmową wysyłką jest dostępna w księgarni znak.com.pl]

[Książka dostępna w Bonito]

[Książka dostępna w empik.com]

[E-book dostępny w Woblink.com]

 

Giorgio Agamben analizuje tajemniczą postać Poncjusza Piłata i jego relację z Jezusem, zastanawiając się, dlaczego spotkanie tego, co boskie, i tego, co ludzkie, przybrało postać procesu prawnego. Stworzenie osądza swego Boga, a On nie chce odpowiadać na stawiane mu pytania.

Proces Jezusa, w którym, co ciekawe, nie zapadł wyrok, stanowi dla włoskiego myśliciela alegorię naszych czasów – świat, w który zawieszone zostaje prawo, a niewinna jednostka może zostać bezkarnie wydana na śmierć.

Postać Piłata od lat stanowi inspirację dla twórców literatury i sztuki. Jego wyjątkowość podkreśla to, że jest jednym człowiekiem, poza Jezusem i Maryją, którego imię pojawia się w chrześcijańskim Credo.  Nikt inny nie został też opisany przez Ewangelistów równie szczegółowo pod względem psychologicznym ‒ to jedyna postać, która okazuje tak różne emocje. Istnieje zarówno „czarna”, jak i „biała” legenda Piłata – np. w Kościele etiopskim jest uznawany za świętego!

Giorgio Agamben, urodzony w 1942 roku, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych myślicieli XXI wieku. Jako wnikliwy obserwator procesów cywilizacyjnych i komentator współczesności zajmuje się przede wszystkim rozważaniami nad stanem wyjątkowym, totalitaryzmami i religią. W swoich pracach pozostaje pod wpływem Martina Heideggera, w którego seminariach uczestniczył jako młody student w latach sześćdziesiątych.

Pierwsze prace Agambena poświęcone były tematowi języka, sztuki i doświadczenia.  Z czasem przeniósł się na pole filozofii politycznej, kontynuując rozpoczęte przez Michela Foucaulta badania dotyczące relacji między władzą polityczną a biologicznym, seksualnym i osobistym życiem ludzi. W swoich pracach Agamben nawiązuje do wielu autorów, którzy odcisnęli swoje piętno na dziejach ludzkiej myśli, zarówno do rzymskich prawników i ojców Kościoła, jak i do współczesnych klasyków – Waltera Benjamina, Carla Schmitta, Hannah Arendt czy Guya Deborda. Laureat prestiżowego wyróżnienia Prix Européen de l’Essai Charles Veillon.

Agamben jest także autorem szeroko komentowanych i tłumaczonych na wiele języków książek, w Polsce ukazały się m.in.: Profanacje, Homo sacer, Czas, który zostaje. Komentarz do Listu do Rzymian.

 

Fragmenty książki można przeczytać TUTAJ.

Tematowi spotkania Piłata i Jezusa oraz jego rezultatom teologicznym, prawnym i etycznym poświęcony będzie także marcowy numer miesięcznika „Znak” – „Świat chce sprawiedliwości, nie zbawienia”.

 

 

 

Pierwszym tytułem z serii miesięcznika były „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”, autorstwa prof. Jerzego Vetulaniego i ks. Grzegorza Strzelczyka.