fbpx
SeongJoon Cho

Królestwo Ostryg

O ile w innych częściach świata ostrygi są produktem luksusowym, o tyle w Korei w okresie zimowych zbiorów (od października do marca) stają się powszechnie dostępne.

Agata Kus

Pele-mele: Agata Kus

„Znakowe” pele-mele stworzyliśmy,by zaczerpnąć od ciekawych ludziinspiracji: jak pracować, co czytać, naco zwracać w życiu większą uwagę.

Roman Husarski

Otwarte niebo Korei

Korea Południowa kojarzy się z wysokim PKB i nowoczesnością. Jednocześnie gdzieś w cieniu drapaczy chmur pastorzy straszą piekłem, buddyjscy mnisi proszą o jałmużnę, szamani zaklinają duchy, a geomanci poszukują życiodajnej energii.

z Agnieszką Klessą-Shin rozmawia Dominika Kardaś

Tu nie ma czasu na rodzenie dzieci

Koreańskie władze od lat wychodzą z siebie, żeby zachęcić obywateli do posiadania dzieci. Na razie jednak na niewiele się to zdaje. Nawet gdy pary biorą ślub, to tworzą często związek typu dink, czyli „dual income, no kids” – podwójna pensja, zero dzieci.

Marcin Krasnowolski

Socjolog na usługach kina

Kiedy w 2019 r. Parasite zbierał na świecie kolejne nagrody: od Złotej Palmy po Oscary, Bong Joon-ho stał się najgłośniejszym reżyserem świata. Zainteresowani kinem azjatyckim wiedzieli, że film ten jest idealnym podsumowaniem 20 lat Nowego Kina Koreańskiego, w ekscytujący sposób łączącego rozrywkę z dosadnym komentarzem społecznym.

Aleksandra Samonek

Fala zmiany

Coraz częściej koreańskie książki stanowią zaproszenie do szczerej konfrontacji z konsekwencjami bratobójczej wojny, dziedzictwem zachodniego i japońskiego kolonializmu oraz tym, jak mechanizmy późnego kapitalizmu wpływają na nasze życie.

Anna Alboth, Jamaima Afridi

Marzenia ponad granicami

Jej twarz jest piękna, mądra i smutna. Jak cała jej historia. Nie mogę pokazać Wam tej twarzy, nie mogę powiedzieć, gdzie dokładnie leży afgańska wieś, z której pochodzi, nie mogę powiedzieć, w którym dużym mieście w Pakistanie dziś mieszka. Wszystko to byłoby dla niej zbyt niebezpieczne.

Sang Young Park

Kawałek karmazyna i smak wszechświata

Na szczęście mama dalej smacznie chrapała. Musiała zasnąć zaraz po obiedzie. Wszedłem po cichu i usiadłem obok.

z Romanem Bieleckim OP rozmawia Paulina Wilk

Noszę ość w gardle

Chrześcijaństwo to nieustanna konfrontacja. Ciągłe i nowe pytania. Nie możesz znaleźć się w miejscu spokojnym, w którym czujesz, że zrobiłeś, zrozumiałeś już wszystko.

Łukasz Najder

Dryf

Pamiętam swoje przerażenie, gdy ujrzałem własne czarno-białe zdjęcie wykonane kilka lat temu do nowego dowodu osobistego. Kim jest ten człowiek? – zapytywałem, nie dowierzając, gdy tylko opuściłem zakład fotograficzny i zajrzałem do tekturowej białej kopertki/

Adam Woźniak

Mama jest daleko

To nie kryminał, choć trup nastoletniego Diega ląduje na bruku już w pierwszej scenie.

Ilona Klimek-Gabryś

Czy ktoś słucha?

Z pierwszych stron powieści dowiadujemy się, że narratorka to Estela García, która jest przetrzymywana w celi, najpewniej przed rozprawą sądową, i – choć nie wie, czy ktoś po drugiej stronie ją słyszy – postanawia opowiedzieć swoją historię, od razu też zdradzając jednym zdaniem jej finał: „Dziewczynka umiera”.

Nina Pluta

Zło, polityka, surrealizm

Akcja powieści nagrodzonego Noblem Miguela Ángela Asturiasa toczy się się w Gwatemali rządzonej przez krwawego dyktatora, którego pierwowzorem jest Manuel Estrada Cabrera (1857–1924) i którego można potraktować jako prefigurację innych autorytarnych przywódców z dwóch ostatnich wieków.

Wojciech Bonowicz

Moi mistrzowie: Adam Zagajewski

Idea godności każdego pojedynczego człowieka jest ideą okaleczoną. Ludzkość nadal – mimo tylu szlachetnych słów, jakie wypowiedziano i napisano – dzieli się na lepszą i gorszą.

z Katarzyną Minkowską rozmawia Agata Dąbek

Gra spojrzeń

W „Scenach z życia małżeńskiego” bohaterowie oglądają w teatrze „Norę” Henryka Ibsena, sztukę, która kiedyś była bardzo aktualna, wręcz obrazoburcza. Wychodząc z teatru, oboje mówią: zestarzało się to, prawda? Ja mam podobnie, kiedy myślę o ich związku.

Maria Karpińska

Każda nieszczęśliwa rodzina

Od sag rodzinnych nie sposób się oderwać. Ich bohaterów poznajemy w końcu nieraz lepiej niż członków własnej familii, do których myśli i sekretów nie mamy dostępu.

Diana Dąbrowska

Uwięzieni w kropce

„Samotnie na plaży pod wieczór” (2017) to przykład filmowej maestrii jednego z najciekawszych współczesnych koreańskich reżyserów – Honga Sang-soo. Poetycka opowieść o uciekającej przed uczuciowością młodej aktorce czaruje nas wdziękiem i zachwyca autentyzmem.

Philip Goff

Mój skok nad przepaścią

Po latach debat i rozważań doszedłem do wniosku, że pewna heretycka wersja chrześcijaństwa może być prawdziwa.

z Tomaszem Stawiszyńskim rozmawia Michał Jędrzejek

Chrześcijaństwo przeciw kulturze narcyzmu

Wielu ateistów twierdziło, że po odejściu chrześcijaństwa z kultury Zachodu wreszcie zatriumfuje nauka. Ale widzimy, że zwyciężają raczej teorie spiskowe, polityczna walka plemion i coraz bardziej rozpaczliwe poszukiwanie pocieszenia w dziwnych niekiedy formach duchowości.

Eliza Mórawska-Kmita

Złota rączka

Minęło parę lat i dawne, nieco zapomniane zajęcia zaczęły znowu być modne. Popularne stały się warsztaty z haftu krzyżykowego, stolarki, odnawiania mebli.

Małgorzata Rejmer

Prawdziwi mężczyźni niszczą nam świat

Andrew Tate realizował na TikToku swoją wizję męskości: z cygarem w ustach liczył stosy pieniędzy, pokazywał luksusowe gadżety i opowiadał, jak stosuje przemoc wobec kobiet, które stawiają mu opór.

Mateusz Burzyk

Pocztówka z przyszłości

Kartka pocztowa z Pjongjangu to moje pierwsze spotkanie z Koreą.

Spis treści 839

Spis treści 839

1