fbpx
Spis treści 832

Spis treści 832

Olga Gitkiewicz

Między sobotą a poniedziałkiem

Niedziela ma w sobie przedrostek „nie”, a więc niesie sprzeciw, nie żadną tam melancholię i nudę?

Magdalena Czubaszek

Po co nam rasy psów

Nowoczesny pies to wynalazek epoki wiktoriańskiej, czasów darwinizmu i raczkującej eugeniki. To wtedy zakochano się w rasowych okazach, których życie okupione jest jednak często chorobami i cierpieniem.

z Małgorzatą Lebdą rozmawia Marcin Wilk

Towarzysząc stadu

Okrutni potrafimy być my, ludzie. Ze swojego dzieciństwa pamiętam takie sytuacje, że pies we wsi znikał z dnia na dzień. Zabijano go. Gdzieś tam za stodołą, w lesie, z dala od domu. A na moje pytania, gdzie jest pies, pokazywano mi przegrzebaną ziemię lub kopczyk

Marta Alicja Trzeciak

Mój syn, Puszek

W Polsce jest obecnie więcej domostw z psami niż z dziećmi. Jak nastąpiła ta cywilizacyjna zmiana i czy zawsze odbywa się z korzyścią dla zwierząt?

Marcin Oskar Czarnik

Nie ma, nie ma wody

„Nie ma nic, co by było mniej pobożne niż trwanie przy wierze. Gdyby istniał Bóg, on pierwszy miałby je człowiekowi za złe” – Multatuli.

Maciej Myśliwiec

Kiedy polecisz na Marsa?

Dziś, ponad 60 lat po locie Jurija Gagarina, eksplorujemy kosmos bez ówczesnej brawury i pośpiechu. Może nie jesteśmy już tak odważni jak kiedyś, ale wiemy więcej i więcej jesteśmy w stanie osiągnąć. Jeżeli chcemy wrócić na Księżyc i polecieć na Marsa, musimy jeszcze trochę poczekać i dobrze się przed tą drogą przygotować 

Karolina Broda

Jak mądrze ułożyć relacje ze zwierzętami?

Przyłapuję się czasem na tym, że takie samo znaczenie mają dla mnie pytania, które zadaję znajomym, zagadując o samopoczucie zarówno ich zwierząt, jak i dzieci.

Carole Angier

Prawdziwy Austerlitz

Czy W.G. Sebald przywłaszczył sobie czyjąś biografię, pisząc Austerlitza, jedną z najsłynniejszych powieści ostatnich dekad? A może zrobił jedynie to, co zawsze robią pisarze?

Andrzej Muszyński

Lekcje z rodzicielstwa

„Czy możemy teraz przejechać się na hulajnodze?” Teraz? Jak już jest prawie noc i pora spania? Każdy, kto przypomi sobie tę radość pędu przed siebie, pod zmierzch, w dal, w rój świetlików, nie odmówi tego czasem własnemu dziecku.

Anna Alboth

Co zrobiłaby Hala?

Nie zliczę nawet, ile razy przez ostatnich 20 lat zadawałam sobie to pytanie. W obozie dla uchodźców w Grecji i na granicy polsko-białoruskiej, prowadząc warsztaty dla mniejszości i angażując się w wolontariat, a także w codziennej rodzinnej krzątaninie.

Anna Gacek

Pele-mele | Anna Gacek

„Znakowe” pele-mele stworzyliśmy, by zaczerpnąć inspiracje od ciekawych ludzi: jak pracować, co czytać, na co zwracać w życiu większą uwagę. A także kogo warto lepiej poznać – zaproszona osoba sama nominuje kolejną do odpowiedzi na nasze pytania.

Maria Świątkowska

Zejście do piwnicy

Dorobek Mateusza Pakuły jawi się jako konsekwentnie budowana całość. Funkcję powtórzeń w jego twórczości można odczytywać w kluczu traumatycznym – i to nie tylko na poziomie intymnym, ale też jako sposoby przejawiania się traumy historycznej.

Diana Dąbrowska

Schizofrenia to nie wyrok

„Schizofrenia, bardziej niż jakakolwiek inna choroba umysłowa, jest w potocznej świadomości utożsamiana z obłędem. (…) Z przyjacielem powtarzającym, że rząd zainstalował w jego mieszkaniu kamery” – stwierdza Jeffrey A. Lieberman w „Rozpadzie umysłu. Biografii schizofrenii”.

Ilona Klimek-Gabryś

Czy jestem swoją chorobą?

Gdy Rachel Aviv miała sześć lat, trafiła do szpitala jako najmłodsza anorektyczka na oddziale.

Maja Cyroń

Postaraj się bardziej

Ból wywoływany przez neurotypowy świat jest jednym z tych, na które nikt jeszcze nie wynalazł tabletek.

Małgorzata Lebda

Deszcz alfabetów: Kamila Janiak

Chodzę poruszona wierszami Kamili Janiak, tymi z najnowszego tomu „Córy”, chodzę tak, jakbym została dotknięta chorobą.

Maria Karpińska

Więcej radosnej ciekawości

Większość dziecięcych aktywności oparta jest na zasadach, bez nich bowiem, jak mawiają sami zainteresowani, „nie ma zabawy”.

Eliza Mórawska-Kmita

Pamiętajcie o ROD-osach

Idźcie tam na spacer, otwórzcie serca i oczy, cieszcie się nimi, zanim kolejny deweloper zrówna wszystko z ziemią

Diana Dąbrowska

Epitafium dla terierki

„Serce psa” (2015) to niezwykle osobisty esej filmowy, w którym Laurie Anderson mierzy się z traumą po stracie najbliższych, w tym ukochanej terierki Lolabelle Lolabelle była dla Laurie niczym córka.

Krzysztof Kornas

Hubermania

Andrew Huberman przeistoczył dbanie o siebie z praktyk kojarzonych z magazynami kobiecymi w optymalizację własnej biologii. Niestety, z analiz jego błędów, manipulacji i konfliktów interesów zebrałaby się już co najmniej mała książka, a jego publiczny wizerunek racjonalnego naukowca znacznie odbiega od realiów życia prywatnego.

Joanna Mrówka

Targi zwierząt w Tunisie

Fotografia uliczna, choć często ceniona mniej niż dokumentalna czy podróżnicza, ma moc ukazywania piękna zwykłych miejsc i ludzi