fot. Bartosz Bańka/Agencja Gazeta

Paweł Adamowicz (1965-2019)

Głęboko poruszeni i zasmuceni tragicznymi okolicznościami śmierci Pawła Adamowicza, składamy wyrazy współczucia rodzinie Pana Prezydenta, Jego współpracownikom, gdańszczanom i wszystkim Polakom, którzy za swoje uznają słowa Pana Prezydenta: „Demokracja to więź międzyludzka”.

Prezydent Paweł Adamowicz był człowiekiem nam bliskim. Rozwijane przy Jego wsparciu i osobistym zaangażowaniu pionierskie w skali Polski projekty, takie jak Model Integracji Imigrantów czy Model na rzecz Równego Traktowania, są dla nas inspirującym przykładem zaangażowania na rzecz wspólnego dobra i ochrony praw każdego człowieka. Gdańsk, w którym Paweł Adamowicz od ponad 20 lat pełnił funkcję prezydenta, to nie tylko symbol dialogu, wolności i solidarności, ale również przykład obywatelskiego współdziałania i umiejętności twórczego łączenia historycznego dziedzictwa „kolebki Solidarności” z wielokulturowym dorobkiem Wolnego Miasta i otwarciem na wspólne europejskie wartości. Te wszystkie elementy budują współczesną tożsamość Gdańska i wzbogacają polską kulturę.

Zamach na Prezydenta Gdańska i Jego śmierć wstrząsnęły całym społeczeństwem. Uświadomiły nam, że naszym celem jest przeciwstawianie się każdej, nawet najbardziej banalnej formie przemocy. Język kształtuje sposób myślenia. A złe myśli prowadzą do złych czynów. Kto posiada wyobraźnię, dostrzeże śmierć, nim zostanie zadana.

Odszedł nasz Czytelnik, o którego sympatii nie raz mogliśmy się przekonać. Będzie nam Go bardzo brakować.

Redakcja i Zespół miesięcznika „Znak”