70 lat tradycji. Inspirujemy Prowokujemy Dyskutujemy

„ZNAK”: Spór o Franciszka

W marcowym wydaniu miesięcznika „Znak” tematem miesiąca jest „Spór o Franciszka”. Na 5-lecie pontyfikatu papieża pytamy o kontrowersje związane z jego nauczaniem o uchodźcach, reformą Kościoła i udzielaniem komunii rozwiedzionym w nowych związkach. Ponadto w numerze: esej Janusza Poniewierskiego o antysemityzmie w telewizji polskiej, wywiad z Charlesem Taylorem o roli poezji w epoce świeckiej i opowiadanie Izabeli Morskiej.

W temacie miesiąca prezentujemy dwugłos znakomitych myślicieli chrześcijańskich, którzy spierają się o kierunek, w jakim prowadzi Kościół papież Franciszek.

Ks. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog i laureat Nagrody Templetona, w eseju Dlaczego popieram Franciszka pisze:
Tak samo jak do historii Kościoła przejdzie moment, kiedy Jan Paweł II trzyma się w Asyżu za ręce z Dalajlamą i rabinami i kiedy podaje rękę zamachowcowi, który starał się go zabić, tak samo przejdzie do niej i obraz papieża Franciszka, który w Wielki Czwartek obmywa nogi muzułmance i który przytula ofiary molestowania seksualnego przez księży i płacze razem z nimi. (…) Jezus szokował i gorszył faryzeuszy. Podobnie dzisiejsi następcy apostoła Piotra szokują i wywołują oburzenie współczesnych faryzeuszy.

R. R. Reno, amerykański publicysta i redaktor naczelny konserwatywnego pisma „First Things” krytykuje m.in. język, którego używa Jorge Bergoglio:
Papież nie jest księdzem-komandosem, lecz głową Kościoła. Kościół zaś to instytucja, która ma 2 tys. lat, a nie tymczasowy szpital polowy. Franciszek zdaje się lubować w robieniu rabanu, podczas gdy w rzeczywistości nasze czasy potrzebują duchowej stabilności. 

Ukazujemy też polskie oblicze sporu o papieża, esej o argentyńskiej teologii ludu, czyli korzeniach myśli Franciszka, oraz subiektywne kalendarium pontyfikatu.

Janusz Poniewierski komentuje awanturę wokół nowej ustawy o IPN:
Miałem nadzieję, że 50 lat po Marcu antysemicka retoryka w mediach publicznych należy już bezpowrotnie do przeszłości. Myliłem się. Oto bowiem w styczniu 2018 r. państwowa telewizja znów otwarła puszkę Pandory.

W dziale Idee Charles Taylor, jeden z najważniejszych filozofów na świecie, autor monumentalnego A Secular Age, mówi Łukaszowi Tischnerowi o tym, jak poezja może rozbudzić religijną wyobraźnię w epoce świeckiej.

Jak co miesiąc prezentujemy teksty literackie – piszą dla nas Barbara Klicka, Angelika Kuźniak oraz Izabela Morska.

Piotr Oczko w kolejnym odcinku cyklu „Pod niskim niebem” barwnie opowiada o seksie, burdelach i grze aluzji w dawnym malarstwie holenderskim.

Ponadto: Halina Bortnowska wspomina wieloletnią redaktor naczelną „Znaku”, Hannę Malewską, Radosław Powęska pisze o charyzmatycznym przywódcy Boliwii, Evo Moralesie, Katarzyna Niedurny i Artur Zaborski o kostiumach w kinie i teatrze, a Wit Szostak o serialu „Deadwood”.

Nowy numer „Znaku” do kupienia na znak.com.pl!


 
 

Zapisz się
do newslettera
a otrzymasz:

● 35% rabatu na dowolny numer miesięcznika
● informacja o promocjach, wydarzenich i spotkaniach autorskich

email marketing zapewnia MailPlanner

Newsletter