fbpx

Wiara a feminizm

Jaką rolę przypisują kobietom najpopularniejsze w Polsce religie? Jak wiara wpływa na aktywność kobiet w życiu zawodowym i prywatnym? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestniczki i uczestnicy debaty ,,Rola kobiet w różnych religiach. Czy osoba wierząca może być feministką?”, w poniedziałek 28 maja 2018 r., godz. 18.00, we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica 7).

Kiedy rozmawiamy o sprawie równouprawnienia kobiet w naszym kraju, przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć, zazwyczaj dochodzimy do kwestii naszej, polskiej religijności, która często jest bardzo powierzchowna i bezrefleksyjna. A gdy zaczynamy już dyskusję na ten temat, zadajemy pytania, okazuje się, że bardzo niewiele wiemy na temat katolicyzmu, jak i innych popularnych w naszym kraju religii. Nieznajomość ta często rodzi nawet gniew i agresję. Organizatorki poniedziałkowej debaty chcą to zmienić – stąd nasz pomysł na dyskusję, jakiej jeszcze we Wrocławiu nie było.

Debata ma dać słuchaczom wiedzę na temat roli i pozycji kobiet w różnych religiach, ale będzie też pretekst do tego, żeby tak naprawdę poruszyć drugi temat, jakim jest dla współczesnej Polki częsty dylemat: czy równouprawnienie jest zgodne z religią, która wyznaję? A co za tym idzie: czy bycie feministką jest sprzeczne z moją religią? Czy mam prawo do pełnej samorealizacji?

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet  ustanowionego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Wystąpią:
– dr Dominika Kozłowska redaktorka naczelna Miesięcznik ZNAK,

– dr Sebastian Duda z kwartalnika Więź,

– Halina Radacz duszpasterz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej

Danielle Chaimovitz Basok – żona wrocławskiego rabina

– Anna Jędrzejczak – buddystka,

– Beata Szczepaniak-Jaworska – islamistka

– Lucyna Seredyńska – przedstawicielka grupy wierzącej ewaneglicznie

oraz przedstawiciele kościoła katolickiego i prawosławnego.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Dolnośląskie Małe Granty”, ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, współorganizatorką Fundacja Bente Kahan, a patronat medialny nad wydarzeniem ma Gazeta Wyborcza Wrocław.