fbpx

il. Marta Gliwińska

Neuroteologie

Neuroteologie to cykl rozmów ks. Grzegorza Strzelczyka i prof. Jerzego Vetualniego. To wyjątkowe dyskusje o problemach, z którymi mierzy się zarówno wiara, jak i nauka.

Rozmowa I: Czy biologia pozbawiła nas wolnej woli?

Grzegorz Strzelczyk: Przez ćwiczenie – modlitwę, medytację – możliwe byłoby doskonalenie receptywnych zdolności tego zmysłu. Chrześcijańska tradycja mistyczna wciąż silnie bazuje na tych intuicjach.

Rozmowa II: Zagadywanie śmierci

Jerzy Vetulani: W naszej kulturze pojawia się tunel, światło albo bliscy zmarli, którzy nas witają. Natomiast gdy napisałem do mojego hinduskiego kolegi neurobiologa, pytając, jak u nich wyglądają zjawiska okołośmiertne, to okazało się, że występował w nich tunel, ale nie było osób, tylko uczucie głębokiej medytacji.

Rozmowa III: Gdzie szukać miłości? 

Jerzy Vetulani: W końcu całe życie tracimy na niepotrzebne poszukiwanie, co akurat przy miłości jest marnowaniem tego, co jest w niej – moim zdaniem – najważniejsze: związku, który by obie strony ulepszał, usprawniał.

Rozmowa IV: Módl się i pracuj

Jerzy Vetulani: Medytacja zwiększa możliwości kory mózgowej. Fakt, że samą aktywnością mentalną możemy coś fizycznie zmienić w naszym mózgu, to jeden z najlepszych dowodów na jedność ducha i materii.

Rozmowa V: O szczęściu, rozkoszy i dobrym życiu

Jerzy Vetulani: Gdybym miał się pokusić w tym kontekście o definicję szczęścia, powiedziałbym, że polega ono na dobrze zbalansowanym układzie nagrody, który adekwatnie reaguje na wydarzenia i stawia sobie sensowne cele. Wszystkie zaburzenia układu nagrody są szkodliwe.