fbpx

Dlaczego warto czytać Foucaulta?

Zapraszamy na dyskusję wokół wykładów Michela Foucaulta pt. „Zło czynić, mówić prawdę”, która odbędzie się 11 października 2018 r. w Spółdzielni Ogniwo.

W 1981 r. Michel Foucault, myśliciel kojarzony z tematami szaleństwa, seksualności i przestępczości, przyjeżdża na Katolicki Uniwersytet w Louvain, aby studentom prawa przybliżyć chrześcijańskie praktyki: rachunek sumienia, spowiedź, kierownictwo duchowe. Prezentuje je na tle starożytnych i nowożytnych przykładów, dzięki czemu średniowieczni inkwizytorzy i mnisi, zestawieni zostają z bohaterami dramatów Sofoklesa oraz sądowymi prokuratorami i psychiatrami.

Stawia nas przed następującymi pytaniami: Jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za prawdę? Czy jej wyznanie zmienia nas lub naszą ocenę popełnionego zła? Co ma wspólnego spowiedź z postępowaniem sądowym? Po co badamy psychikę i motywację przestępców?

Goście:
prof. Marek Drwięga – filozof, znawca współczesnej myśli francuskiej

dr Mira Marcinów – autorka „Historii polskiego szaleństwa”

ks. dr Grzegorz Strzelczyk – teolog, specjalista w zakresie chrystologii i eklezjologii

Dyskusję poprowadzi redaktor miesięcznik Mateusz Burzyk.

Michel Foucault (1926–1984) – francuski filozof, psycholog i historyk, czołowy myśliciel XX wieku, od 1970 roku profesor słynnego Collège de France. Jego analizy – prowadzane m.in. w trakcie publikowanych do dziś wykładów – wyznaczyły kierunki rozwoju kilku nurtów współczesnej humanistyki. Posiadał wyjątkową zdolność prowadzenia badań historycznych w taki sposób, by wyłaniał się z nich komentarz do aktualnej rzeczywistości. Napisał m.in.: Historię szaleństwa w dobie klasycyzmu, Narodziny kliniki, Słowa i rzeczy, Nadzorować i karać, Historię seksualności. Miał także silne powiązania z Polską: w latach 1958–1959 pracował w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie, a w roku 1982 powrócił do tego miasta z konwojem „Lekarzy bez Granic”, by w czasie stanu wojennego udzielić wsparcia antykomunistycznej opozycji.

Książka w promocyjnej cenie dostępna tutaj: https://link.do/XxCyT

Więcej informacji o książkach wydanych przez Miesięcznik ZNAK: http://www.miesiecznik.znak.com.pl/ksiazka/